Kaplumbağa Adası

Eğer evinizde kapumbağa besliyor ve şans eseri bu sayfayı okuyorsanız, lütfen dikkatle okuyun!
Su kaplumbağalarının yaşam alanları bir parmak su değildir, bu yüzden kaplumbağanızı alırken verilen içinde ufak bir adası olan o sığ plastik kaplar, onlar için bir hapishaneden farksızdır.  Kaplumbağalar sizi şaşırtsa da akvaryum balıkları kadar iyi yüzücüdürler ve yüzmeyi çok severler.
şayet su kaplumbağası besliyorsanız mutlaka bir akvaryum edinin ve içerisine ister hazır, isterseniz benim yaptığım gibi kendiniz bir ada yapın. Göreceksiniz ki vaktinin %95 ini yüzerek geçiren kaplumbağalarınız olacak, hem sağlıklı hem hızlı büyüyecekler, hem de öylesine durdukları için iki gün sonra onlardan sıkılmayacaksınız. Üstelik sığ sudaki gibi her gün suları kirlenip kötü kokmayacak, 2 haftada bir akvaryumlarının sularını değiştirmeniz, filtrelerini temizlemeniz yeterli.

Bu kısa uyarıdan sonra gelelim bizim EDİ ile BÜDÜ için yaptığım adaya.

Kaplumbağalarımın adalarını bir falçata ve 3mm lik bir levha balsa ağacı plakadan yaptım.

Balsa ağacı plakalar, model uçak yapımında kullanılan hafif , zımparalaması ve kesmesi çok kolay olan ağaç levhalardır, bu yüzden sitediğiniz formu kolayca oluşturabilirsiniz, ayrıca koayca su çeker ve su içerisinde kolayca yosunlanır, bu sayede doğal bir kaplumbağa adası sahibi olmanız fazla uzun sürmez.

Gelelim adanın yapımına;

Levhaları kesip birbirine çift komponentli epoksi reçinesi tutkal ile yapıştırdım. Bu yapıştırıcıyı seçme sebebim suda çözülmemesi ve kimyasal olarak nötr olup suyu zehirlememesi. ancak nalburlarda satılan kıvamlı japon yapıştırırcısı da işinizi görecektir.

Katmanları yapıştırdıktan sonra, akvaryumun camına denk gelecek iki yankenarının içine iki adet büyük(10mm çapında) neodium mıknatıs koydum. ve hem mıknatısları içeride tutsun hemde güzel görünsün diye yan yüzeyleri ince iki levha ile kapladım, bu sayede katman katman olan yan yüzey görüntüsünden de kurtulmuş oldum.

Bu iki mıknatısın amacı, adamızı akvaryum camıan yapışık ve istediğimiz yükseklikte sabit tutabilmek. Çünkü başlarda yüzen adamız su çektikçe batmaya başlayacak ve onu sabit tutmanın en pratik yolu camın dışına iki büyük mıknatıs daha koymak olacak.

 

İşte adanın akvaryuma yerleştirildikten 2 ay sonraki hali. Akvaryumu, kaplumbağaların kabuk gelişimi için UV lamba ile aydınlattığımdan, adamız çok hızlı biçimde yosunla kaplandı ve gerçekçi bir hal aldı.  Bu fotoğrafta ada suyun biraz altında kalmış, normal pozisyonu, üst yüzeyi 5-10mm suyun dışında olması. Bu sayede hem suyun içinde kaplumbağaların kolayca tırmanacağı, hem de suyun dışında, lambaya yaklaşıp ısınıp güneşlenebilecekleri bir adaları oluyor.

Bu da kaplumbağalarımızdan EDİ adasına tırmanırken çekilmiş bir resmi.

Kaplumbağalarımız, sığ sudan akvaryuma geçince hızla büyüdü, üstelik sürekli yüzdükleri için son derece hareketli hayvanlar.

 

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

5 thoughts on “Kaplumbağa Adası”

 1. @Ekrem Bey,
  UV lambayı evimin yakınındaki bir petshoptan aldım, bu kadar zor bulunduğunu bilmiyordum. 35 watt birşey, kutusunu saklamadım modelini bilemiyorum ama bildiğiniz enerji tasarruflu florasan lamba gibi görünüyor. Fiyatı da çok tuzlu 40tl vermek zorunda kaldım, birdahaki sefere internetten “dealextreme.com” dan sipariş ederim daha iyi, 5-10 dolar birşey.

  Adayı yüzdürmek mantıklı değil çünkü çıkamıyorlar. en iyisi su altında 3-4cm bir kısım bırakmak, sahil mahiyetinde 🙂
  Isıtıcı taş olayını bilemiyorum ama sakın 220v ile çalışan birşey yapmayın, alçı ıslandığında çok iyi elektrik iletir.

 2. Balsanın sahtesi pek olmaz, ama belki de küfe karşı işlem görmüş olabilir.
  Benimkiler yosunlanmaktan kaplımbağalara yer yer yem oldu, yosun tutmaması daha mı iyi acaba?

 3. Benim balsalar sahte midir nedir hala yosun tutmadı 🙂 hazır yosun tutmuş bir taş bulmayı planlıyorum parklardaki temizlenmeyen havuzlardan..

 4. melih bey merhabalar.
  adanız gerçekten çok güzel gözüküyor:)
  benim sormak istediğim birkaç şey var.
  uv-b lambayı hangi model aldığınızı ve nereden bulduğunuzu yazabilir misiniz pet-shoplar ne olduğundan bihaber. adanın altına depron yapıştırıp tamamen yüzer halde tutsam nasıl olur üstüne çıkabilirler mi?
  birde bu elektrikli battaniyelerdeki rezistans teli ve alçı model ile ısıtıcılı taş yapmak nasıl olabilir? (sıcaklığı sabit tutacak elektronik aksam olarak nasıl bir devre uygun olur?)

Comments are closed.