Köpük Kesme Aleti

Malzeme Listesi
adet malzeme yeri fiyat
1 Rezistans Teli elektrikçi 1 YTL
1 12V 4A (40W) Halojen Trafosu elektrikçi 8 YTL
1 Kablo üstü Dimmer elektrikçi 7 YTL
2 Krokodil (olmasa da olur) elektrikçi 1 YTL
1 4 metre kablo elektrikçi 0.3 YTL
1 220v Fiş elektrikçi 1 YTL

Bu son derece basit sistem ile, köpük levhalardan istenilen formu kesmek mümkün.

Devrenin bağlantı şekli yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yapılmalıdır.
Dimmer ile trafoya gelen güç ayarlanabilir, dolayısı ile trafo çıkışındaki güç de ayarlanabilir.
Bu sayede rezistans telimizin sıcaklığını kontrol edebiliriz.

Model uçak servo yuvaları gibi ufak tefek oyma işleri için de aşağıda görülen seramik klamensi kullanıyorum.
Klamensin bir ucuna görüldüğü gibi rezistans telinden istediğim şekilde bir parçayı vidaları sıkarak sabitliyorum, diğer uçlarından da elektriği verdiğimde rezistans ısınarak istediğim şekilde sıcak bir bıçak gibi köpüğü kesiyor. Seramik kötü bir ısı iletkeni olduğu için eliniz yanmadan tutup istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Aşağıda bir arkadaşım için yaptığım köpük kesme aleti görülüyor. malzemenin tamamı mahalledeki elektrikçiden.

Köpük kanatları kesmek için, önce şablonları kontraplak veya metalden kesiyoruz ve üzerine belirli aralıklarla numaralar koyuyoruz, böylece iki kişi köpüğün iki ucunda teli gerip kesim yaparken “ben şimdi 13 numaraya gidiyorum” diyerek paralel kesim yapılmasını sağlıyoruz.

Aşağıda kesime hazır arkadaşım ve ekipman görülüyor, rezistans telini cam fiber(siyah yay) bir çubuğa gererek bir yay elde ediyorum böylece telin gerginliği sürekli korunuyor, bir çeşit köpük testeresi elde etmiş oluyorsunuz.

Kesimi tamamlanmış parça aşağıdaki gibi görünüyor.

Aşağıda bu sayfanın eski hali bulunuyor…

Köpük Kesme Aleti (Eski versiyon. Yıl 2002)

 

Malzeme Listesi
adet malzeme yeri fiyat
1 Rezistans Teli elektrikçi 750bin TL
1 15volt 15W zil trafosu elektrikçi 5milyon TL
2 Krokodil (olmasa da olur) elektrikçi 500bin TL
1 4 metre kablo elektrikçi 250bin TL
1 220v Fiş elektrikçi 250bin TL

 

Köpük kesme aleti için önce, 15V zil trafosu, 2x2metre elektrik kablosu ve krokodilleri kullanarak bir güç kaynağı yapıyoruz. Zil trafosu kullanmamızın sebebi, trafonun iyi izole edilmiş olması ve 220volt ve 15 volt uçlarında kabloları tutturmanız için hazır klamensler bulunması. Böylece hiç elektrik bilginiz olmasa dahi, sadece 220v kablosunu ve 15 volt kablosunu yerine vidalayarak güç kaynağınızı yapabilirsiniz. 15 voltluk kabloların uçlarına takacağınız krokodiller, uçları istediğiniz yere bağlayıp sökmenizi çok kolaylaştıracaktır. Trafonun 200v uçlarına fişi takın. böylece Güç kaynağınız kullanıma hazır olacaktır.

Dikkat etmeniz geren nokta, bu güç kaynağının 15 voltu alternatif akım(AC) olarak veriyor olması. Bu sebeple bu güç kaynağı ile sakın radyonuzu falan çalıştırmayı denemeyin, bozulmasına yol açabilirsiniz.

Rezistans telleri 15-20 cm boyunda tükenmez kalem yayı gibi sarılmış olarak satılır, açtığınızda yaklaşık 3-6metre civarında olurlar. Teli açarken dikkat edilecek nokta mümkün olduğunca düz hale getirmektir, eğer düz olmazsa kesim sonrası köpük üzerinde dalga dalga izlerini görebilirsiniz. Rezistans teline iyi bir alternatifte ince gitar,piyano veya saz telidir. Bu teller hem çok dayanıklı hem de tamamen düz olduklarından mükemmel kesim yaparlar, tek sorun 1.5-2 metreden uzun bulunamamaları ve pahalı olmaları. Eğer “yahu her gün kesme aleti yapmıyoruz parası neyse veririz” diyorsanız, müzik enstrümanı satan yerlerden en ince teli isterseniz işiniz görülmüş olur.

Sonuç

Eh, artık güçkaynağınız ve rezistans teliniz olduğuna göre, teli ister bir yay yapıp gerin, ister özel bir profilde bükün, trafoyu prize takın, sonra resiztans telinin iki ucuna krokodilleri bağlayın, Ohhh!! sıcak sıcak bir teliniz var artık, kesin gönlünüzce köpükleri.

Not: Telin boyu uzadıkça direnci artacağından sıcaklık düşer, boyu kısaldıkça direnci azalacağından sıcaklık artar.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

29 thoughts on “Köpük Kesme Aleti”

 1. Hocam forumlardan bu sistem için liste yapmaya çalışıyordum her kafadan bir ses çıkmış neyseki sitenizi keşfettim sizin listenizle yarın konya sokağa gidiyorum…
  Paylaşım için teşekkürler.

 2. Öncelikle değerli paylaşımınız için gerçekten çok teşekkürler.
  Şöyle bir sorum olacak; verdiğiniz malzeme listesindeki nitelikte bir trafo ile (12V 4A (40W) Halojen Trafosu) bu aleti yapmak istersem almam gereken rezistans telinin özelliği ne olmalı acaba? ve bu güçteki bi cihazı köpük değilde kutu içi koruyucu süngerleri kesmek için kullanmak istersem kesebileceğim sünger kesiti tel uzunluğuna göre elde edeceğim sıcaklığı göz önünde bulundurursak en fazla kaç cm kadar olabilir? (Böyle birşey için net bir değer verebilmenizin mümkün olmayacağını tahmin ediyorum, ama kendi yaptığınız işlemlerde maksimum ne kadar kesit alanına sahip köpüklerle işlem yaptığınızı göz önünde bulundurarak benim içinde yaklaşık bi ölçü verebilirsiniz diye düşünüyorum) Saygılarımla.

 3. @Doğukan,
  Trafo uygun geldi bana, tel uzun gelmiştir, biraz kısaltmayı dene, daha uzun bir telle kesim yapmak istiyorsan voltajı artırman lazım, 24 volt 100-200W sokak lambası trafoları var, kolay bulunmuyor ama çok daha uzun telleri ısıtmanı sağlar.

 4. Melih abi elimde 0,7 mm kalınlığında rezistans teli ve 36-40 W çıkışlı halojen trafosu var . İlk deneyisimde sanırım tel biraz fazla uzun geldiginden yeterli ısıyı alamadım acaba bu sertlerde telimin uzunluğu ne kadar olmalıdır ya da trafoyu mü değiştirmeliyim

 5. Melih bey, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kablo üstü dimmer ın başka adı var mı? Elektrikçiler bana lambalar için kullanılanı gösteriyorlar genelde.

 6. melih ağabi,
  110 cm genişliğinde polyester kumaş kesmek istiyorum.
  sorunsuz ve hızlı çalışabilecebileceğim bir sistem için nasıl bir kombinasyon oluşturabilirim. maliyetinin yüksek çıkması önemli değildir. yardımcı olursanız sevinirim. tsk

 7. Evet bugun gitar telini (0.4mm) denedim ve 12v 50w mekanik trafo ile 95 cm teli çok çok ideal derecede ısıtabildim ve rahat kesim sıcaklığına getirebildim.

 8. Denemeyi yaptım ve takip edenler için yazıyorum. 12v 50w mekanik trafo ile daha iyi verim aldım.Tabi bu en fazla 80-85cm civarı teli ısıtabilmemi sağladı.Bu arada kullandığım telin özelliği krom nikel 800w lık mış.Bugün ise evdeki gitar telimi deneyeceğim.Belki gerginliği sağlayamayacağım ama rezistans telinden daha fazla ısıtabilirm.

 9. Cevabınız ve sitenizdeki yararlı tüm bilgiler için teşekkür ederim.
  Bende sizin kka ve diğerlerinde mekanik trafo görüyordum.Elektronik olduğu için ısıtmadığından şüphelenmiştim ve tavsiyenize de uyarak 12v 50w türkoğlu türk malı mekanik sarımlı bir trafo aldım.Deneyeceğim ve sonucu paylaşacağım.

 10. Sanırım trafo elektronik olduğundan limit değerine ulaştığında daha öteye geçmiyor. Eski tip sarımlı trafoda daha fazlasını alabilirsiniz ama ille de tel daha uzun olsun istiyorsanız 24 volt trafo en iyi çözüm. Sokak lambaları için 200w 24v trafolar var bildiğim kadarı ile, tabi hem pahalı hem de 5-10kg ağırlığındalar.

 11. Merhaba Melih Bey.Ben bu dediğiniz ekipmanları topladım ve kasnak sisteminide kurdum.Yalnız sadece 60cm e kadar yeterlı ısıya ulaşabiiyorum.Trafom 12v 60w kengo marka çin malı dimmer edilebilen elektronik trafo.rezistans telim krom nikel yay şeklinde satılan 0.5-0.6 mm çapında (kumpas ile ölçüldü).Öğrenmek istediğim 1m civarı kesim yapabilmek için ne gibi değişiklik yapmalıyım.Yoksa trafo elektronik olduğu için mi olmuyor.Birçok elektrikçide bu soruma cevap veremedi.Kimisi 24 v kullan dedi. Kimisi amper düşüktür vs vs..Yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Dimmer var olan güç yüksek ise kısmaya yarıyor yani senin durumunda işe yaramaz. Zil trafosunun gücü çok düşük gelmiş muhtemelen, yeterli akımı veremiyor. En iyisi 12volt 45W değerinde klasik halojen trafosu kullanmak. Yükske akım ve kısadevre durumlarında sıkıntı çıkarmıyor ve dimmer ile mükemmel kontrol edilebiliyor.

 13. melih abi
  mahaledeki elektirikçide 5 tl ye zil trofosu ile 1tl ye rezinstans teli aldım ama olmadı trofosu 220 volt 5w 12v çıkış rezinstans teli olmadı ama lehim makinasının ortancı teli oldu ama küçük eltipi oldu micro model kesiyorum . Acaba dimmer kulansaydım büyük olurmuydu veta sadece dimmer kulansam

 14. Bir reklam projesi için cok ihtiyac duyduğum bir alet. Bir süredir internette dolaşıp nasıl yaparım diyearaştırıyordum.sizin tarifiniz en basit ve işlevlisi.
  Çok teşekkürler.

 15. biz elektrikçiye sorduk bize 1500wattlık rezistans teli verdi. Tavsiye ettiginize uygun olur mu? 50wattlık halojen trafosuyla kullanıcaz.

 16. bu rezistans telini bulamıyorum 1tl lik lehim makinalarına baktım olurmu?
  ziltrafosunu 12w olurmu?

 17. Doğrudur.
  Bu alet ince ve düzgün plaka kesmek için ve sıcaklık ve hızı ayarlayarak kesmek şart. Ufak parçalar için falcata, büyük levhalar için bunun gibi sıcak telle kesim şart.

 18. Ben bu yaptım abi çok güzel oldu ama depron eritiyor sürekli en düsük ayarda kesmeye calısıyorum ve seri kesmeye calısıyorum ona ragmen eritiyor. ayrıca sanki falcata ile kesmek daha iyi ya bununla sadece kücük ayrıntıları kesiyorsunuz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *