SUFO

süper uydurma flying object

Tangle dan sonra yapılmış en saçma şey

ZAfi lerin ters uçmaya olan büyük özlemi, Mugilerin rüzgara olan ihtiyacı ve Pibros ların “illada depron amanda depron” diye ötüp durması üzerine sinirlenen ben, yaklaşık 1.5 saatte yapabileceğim ne varsa yaptım ve havaya attım. uçmasını beklemiyordum çünkü aşağıda okuyacağınız üzere çok sıradışı bir üretim sonucu ortaya çıkmıştı.

Fakat uçtu, hem de ZAfi den daha kararlı, mugiden daha hızlı üstelikde rüzgar kesildiğinde, kuş gibi süzülerek, yavaşca yere konarak. Bende hemen işe giriştim ve bunu sizlere anlatayım dedim. İnşa sürecini fotoğraflayamadığım için üzgünüm.

Elinizde elevon mixerli radyo seti ve 2 adet mini servo varsa, ihtiyacınız olacak malzeme listesi aşağıda.

SUFO Malzeme Listesi
adet malzeme yeri fiyat
1 2cm beyaz köpük levha nalbur 400bin TL
1 Koli Bandı(renkli iyi olur) nalbur 500bin TL
1 Gri Tamir Bandı nalbur 3.5milyon TL
1 Tavuk eti tabağı çöp 0 TL
1 Ütü ev 0 TL
1 Eski gazete çöp 0 TL

Kanat Kesimi ve Şekillendirilmesi

Kanat kesimi diye bir şey yok. sağdaki ölçülerde köpüğü falçata ile kesiyoruz o kadar. Daha sonra alıyoruz elimize ütüyü ve gazete kağıdını, koyuyoruz köpüğün üzerine, başlıyoruz ütülemeye.

Ütünün sıcaklığına göre köpük yavaş yavaş eriyip inceliyor. Gazete kağıdıda evdekilerin kafanızı ütülememesi için ütüyü koruyor.

Ütü ile kanada arkaya doğru incelip 5mm civarına düşen bir şekil veriyoruz. Daha sonra ön kısmada güzel bir kavis yapıyoruz, hücum kenarı olsun diye. Arka yüzeyin hücum kenarlarına da aynı kavisi veriyoruz ama ütü ile inceltme yapmıyoruz.

Ütülemeye başladığımda uçağın üstünü yaptığımı düşünmüş olsam da, ütülediğim taraf büzüldüğünden ütüsüz tarafta çok güzel bir kavis oluştu.(ve insanlık airfoil i keşfetti). Bu kavis başta size fazla gelebilir ama dert etmeyin kaplama yapınca azalıyor.

Gazete kağıdı köpüğe zaman zaman yapışıp kalıyor bu sebeple evde varsa kasap kağıdı veya fırın kağıdı gibi ısıya dayanıklı yağlı kağıtlardan kullanın.

Bu kanat üretim metodunu neremden uydurduğumu sormayın, terbiyem müsaade etmez. Ama şunu söyleyeyim ilk önce sıcak hava tabancası(heat gun da denir) ile denedim mahvoldu köpük ;))))

Kaplama ve montaj

Ütülü taraf uçağın altı oldu bile. eh ütüsüz taraf da üstü.. Daha sonra alıyoruz tamir bandını kaçış kenarını ve hücum kenarlarını bir güzel bantlıyoruz ki sağlam olsun. birde gövdeyi güzelce koli bandı ile kaplıyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki SUFO muz gayet sağlam bişey olmuş.

Tabi hala uçabilirmiş gibi görünmüyor değil mi??

Ama azimliyiz uçurucaz.

Bu aşamaya kadar yaklaşık 25 dakika oldu bile, “boş duranı Allah sevmez” diyor ve elevonları koli bandı marifetiyle kanada yapıştırarak SUFO nun daha uçucu görünmesini sağlıyoruz. Elevonların yapımının ayrıntısını ZAfi sayfasında bulabilirsiniz

Eh tamam bu uçar gibi görünüyor ama rüzgara doğru durmasını nasıl sağlayacağız diye düşünüyor ve hemen çöpte bulduğumuz “Tavuk Köfte” ambalajına falçata ile 4 darbe vurarak onu doğduğuna pişman ediyor ve kuyruk dümenimizi elde ediyoruz. Alt ucunu ikiye yararak (yaklaşık 1 cmlik kısmını, kanat üzerine iki tarafa açıyor ve tamir bandıyla iyice bantlıyoruz. Böylece dümenimiz dimdik duruyor. Onuda koli bandı ile kaplıyoruz ki kırılmasın, sağlam olsun..

Sonra 1mm lik plastik kaplı bahçe telinden pense yardımı ile yaptığımız şok emicili bir pushrot kullanarak servolarımızın sıhhatini garanti altına alıyoruz. Böylece elevonlar ne kadar kötü çarparsa çarpsın bahçe telimiz güvenle “yamularak” servolarımızın aşırı zorlanıp o şirin dişlilerinin dişlerini yerlere saçmasını önlüyor. (Bahce telinin 20metresi 3 milyon)

Pushrotlarımız kuyruğumuz ve gövdemiz hazır olduğuna göre hemen radyo montajına geçiyoruz.

Öncelikle Servo ve pilleri bir parça bant ile ağırlık merkezi burundan 18cm geride olacak şekilde yapıştırıyoruz. Daha sonra pushrotları gövdeye bantlayarak elevonların 5 derece açıyla yukarı bakmasını sağlıyoruz. Bu açı Kanatuçak`larda standart süzülmeyi temin etmesi gereken bir değer.

Daha sonra uçağımızı alıp bahçeye çıkıyor ve kibarca fırlatıyoruz. eğer burun üstü düşerde ağırlık merkezi fazla ileride, burnunu yukarı verirse fazla geride, çok güzel bir şekilde süzülür ve yere konarsa ise Amin diyerek, pilin ve servoların yerlerini değiştire değiştire Amin konumunu arıyoruz. Bulduğumuzda eve dönüp o noktayı işaretliyor ve üzerine bir parça bant yapıştırarak işaretin silinmesini önlüyoruz.(sabit kaleminiz varsa son maddeyi atlayın)

Sonra kıyıpda ağırlık merkezi ölçümünde yerleştirmediğimiz alıcımızı dümenin hemen önüne mümkün olduğunca geriye yerleştiriyoruz ki, sadece 2cm lik köpükten yapılma uçağımız parçalanırsa alıcımıza zarar gelmesin.

Sıcak tel ile keserek (ZAfi bölümünde anlattığım gibi) pil ve servoları yerleştirip, alıcı içinse daha az derin bir yatak açıyoruz. Alıcımızı bu yatağa yerleştirip, kablolamayı yaptıktan sonra, üzerine bir parça sünger koyup, tamir bandı ile iyice kaplıyoruz ki, üstten ve alttan gelen darbelerden korunsun. Antenide arkadan sarkıtınca uçağımız uçmaya hazır oluyor. Ben sünger yerine esnek plastik köpük kullandım(EPP buna mı diyorlar acep) lastik gibi bişey, UPS(kesintisiz güç kaynağı) kutularından falan çıkdıydı.

UÇUŞ

Bu uçağın yegane sorunu burnunun çok çabuk deforme olması, ancak rüzgar fazla sert değilse kumandaya o kadar iyi cevap veriyor ki, burun üstü düşürmeniz mümkün değil. eğer kontrolden çıktığını düşünürseniz hemen kumandadan elinizi çekin, bir yolunu bulup düzelecekdir.Olmadı burnunu daha dayanıklı bir köpükten yapın veya coroplast ile kaplayın.

Ben yaklaşık 200 gram civarında bitirdim. 550mA 3.6v pil,2 adet Graupner FS 500 MG metal dişli servo ve R600 mikro alıcı da bu ağırlığa dahil. Hafif olduğunda sert havalarda uçamıyor ama bunun içinde uçağın altına 0.3mm lik bakır levha bantlayarak ağırlığını artırmanız işi görüyor.

Bu web sayfasını 2 saatte yaptım, oysa SUFO yu sadece 1.5 saatte bitirmiştim, iyisi mi ben gidip SUFO yapayım..

Sizde yapın….

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *