2 Eksen Jiroskop

Bir çok ticari projede kullandığım 2 eksen MEMs gyro(yaw/pitch rate) sensörünü, QFN kılıfı sebebi ile elektroniğe yeni başlayanların lehimleyip kullanabilmesi neredeyse imkansız.

Bu yüzden aşağıdaki plaketi tasarladım, bu sayede breadboard üzerinde geliştirme için kullanılabilir hale geldi.

Sensör 3.3V ile çalışıyor,  doğrusal ve x4 gain olmak üzere 2 farklı çıkış seviyesinde 4 adet çıkışı var, bu sayede  birçokDatasheet: LPY530AL.pdf

Ürün şu an sadece www.flytron.com isimli web sitemde satılmakta, yakın zamanda bazı elektronik malzeme satıcılarına da vereceğim.
Umarım ülkemizde hareket kontrol uygulamları geliştirilmesine faydalı olur.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

7 thoughts on “2 Eksen Jiroskop”

 1. Merhaba Eyüp Bey,

  Bu servo kartını malesef son 2-3 yıldır üretmiyoruz. Taşınma sebebi ile de sadece üretimd olan ürünleri yanımıza aldığımız için bakabileceğim bir örnek de yok.
  LPY530AL.pdf dosyası içinde entegrenin bacak bilgileri var, Kart üserindeki yolları gözle veya multimetre ile takip edip uçları bulabilirsiniz.
  Hatırladığım kadarı ile besleme dışındaki bacaklar üst yüzeyden arkaya ulaşıyordu.
  Bu gyrolar neslinin ilk örnekleriydi ve üretimden 2010 yılında kalktı ve yerini dijital I2C MPU6050 gibi gömülü IMU modüllerine bıraktı. Eğer yeni başlayacaksanız özellikle MPU6050 yi öneririm. Ebay’de çok ucuza bulmak mümkün.
  Çok sayıda hazır kod da mevcut arduino için onlarla başlayabilirsiniz. Üstelik tüm kalman ve fizik motorları da gömülü geliyor. Vibrasyondan arınmış, iç ivme sensörü ile kalibre edilmiş, sıcaklık kompanzasyonu bile yapılmış veri alıyorsunuz. Üstelik 3 eksen ve saatte sadece birkaç derece drift ile.

 2. Melih bey merhaba,
  İlgili geliştirdiğiniz baskılı devrenin pin numaralrının ve açıklamalarını paylaşırmısınız. Daha önce bu sensörü sitenizden almıştım. Şimdi pinlerini ne işe yardığını bilmediğim için kullanamıyorum. Birde bu tip sensörlerin çıkışı absolute açı değeri vermiyor sanırım . Amacım arduino ile ilişkilendirip sönsörü tanımak ve farklı uygulamalar geliştirmek. (IMU ile yaptığınız OpenGl teapot uygulamanız gibi.) Sensör yapısı ve kalman filter konusunda bilginiz varsa müsade ettiğiniz ölçüde paylaşırmısınız. Teşekkürler…

 3. Quadrocopter konusu benimde ilgimi çekti. Melih bey bu konuda bizi bilgilendirebilirmisiniz. Ayrıca bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.
  ahmett123@hotmail.com
  Şükrü arkadaşım quadrocopter konusunda ne aşamadasın acaba irtibata geçebilirmiyiz?

 4. Quadrocopter için 2 eksen jiroskop yeterli olmaz çünkü jiroskop dönme miktarını ölçse de bir miktar kayma yapacagı için aracı yere paralel tutamaz. Bunun için 3 eksen gyro ve 3 eksen ivme sensörünü birlikte kullanmanız gerekiyor.

 5. selamlar
  hava fotoğrafçılığı için düşündüğüm 4 motorlu quadrokopterin stabil olrak uçabilmesi için bu gyronun yeterli olduğunu düşünüyorumve diğer ürünlerinizle de ileriye dönük projemi geliştirmek için sizden yardım alabileceğimi düşünüyorum.
  kullanmayı düşündüğüm motorlar 4x 900 kva 350w 95g 11×5,5 pervane 30a esc
  gyro ve kontrol sistemi için fikir ve yönlendirmenizi
  rica ediyorum
  iyi günler dileği ile

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *