Hakkında

Şu an bu sayfayı okuyorsanız muhtemelen yıllardır bloguma yazdığım yüzlerce cihaz tasarımı veya yemek tarifini değil,
Türkiye’den Neden Taşındım? isimli yazımı okuduğunuz içindir.
O zaman kim olduğumu yazmadan önce kısa bir bilgi vereyim, bu yazıyı sadece sebep soran eşim dostum okusun tek tek laf anlatmayayım diye yazmıştım, yani sosyal mesaj vermeye vs çalışmıyorum zaten blogumu da günde 50 bilemedin 100 kişi girer, sosyal mesaj versem ne olacak değil mi?
Ama enteresan birşey oldu, meğer yanlız değil mişim, pek çok insanın içinde bir karşılığı varmış bu durumun ve sosyal medyada yayılıverdi, şu an bu satırları yazarken anlık 600 den fazla insan o yazıyı okuyor, %5 i de bu sayfaya geliyor, bu yüzden buraya birşeyler yazayım dedim 🙂

Gelelim kim olduğuma, öyle ensesi kalın TR de geçirdiği zamanı bebekte yatı ile geçiren biri değilim. Öğretmen çocuğuyum, banyo yapmak için gazyağı alacak paramız olmadığı için annemin bizi ıslak bezle silerek okula gönderdiği, okul pantolonum olmadığı için teyzemin eski parkasının kesilip bana pantolon olarak dikildiği türden bir çocukluk geçirdim. 12 yaşımda yazın cocuk işçi olarak preste çalıştığım fabrikada, yanımda çalışan diğer cocuğun parmakları kopunca (aklınızda canlandırmayın, canlandırabileceğiniz birşey değil parmakları kopmuş ve eli preste ezilip sıkışmış bir çocuk), hayatımın yönünü değiştirmem gerektiğine karar verip patrondan paramı isteyip ilk elektronik kitimi aldım ve elektroniğe bulaştım, sonra yazılım ve bilgisayar işleri ile 20 li yaşlarımı tamamladım. 30 lu yaşlarımın ortasında da elektroniğe geri döndüm. Kısacası 12 yaşımda aldığım karardan beri çok ama çok çalışyıorum. Şu an İngiltere de yaşıyorum, bunun sebebi işimi yapabileceğim iki ülkeden biri olması ve diğer ülke olan Çin de, dil engelini bir kenara koysam bile, Türk pasaportu ile çocuğumu gönderebileceğim bir okul olmaması. Bundan önce de bir süre Malezya’da yaşadım. Özetle hayat bana güzel ve bana kolay falan değil, sadece çok  çalışıyorum.

Buraya bildiğim bilgisayar dilleri ve yaptığım projelerle ilgili birşeyler yazmak isterdim ancak görünen o ki,
Ülkeden gitmem ülkede yıllardır yaptıklarımın yüzlerce katı daha önemliymiş, o yüzden şimdilik bununla idare edin 🙂

English:

I born in Istanbul in 1976,
Designing electronic circuits since 12 years old and writing computer programs since 14.
I’ve studied  Mechanical Engineering.

Married and now I’m the father of two sweet girls.

I’m sharing very small amount of my daily projects. In a common day, I’m working on 2-5 different project, this is why I don’t have enough time to share them all.

Computer languages that I use on my projects:

(Sorted by time)

QBasic
Visual Basic
ASP
SQL (database script language)
Delphi (Pascal)
JAVA
Borland C
Action Script (Flash scripting language)
Parallax Assembler
Microchip Assembler
PHP
JAL
PICC (CCS)
AVR-GCC
Keil
Objective-C

Processors that I used in my projects

PIC10F200
PIC10F222
PIC12F629
PIC12F675
PIC12F683
PIC16F84
PIC16F88
Atmega8
Atmega88
Atmega48
Atmega168
Atmega328
Atmega32U4
Attiny85
8051F351
8051F330
CC2540
CC2541

23 thoughts on “Hakkında”

 1. Melih merhaba, yazını ilgiyle okudum.. yazdıklarında çok haklısın dememe gerek olmasa da kendini alamıyor insan. Biz -kızım eşim ve ben- uzun yıllardır ingiltere’de yaşıyoruz (Kent).
  yeni bi ülkede yaşamaya alışmanın zorluğunu iyi bilirim, yardımcı olabileceğimiz bi konu olursa mail adresimden ulaşabilirsiniz. Size bol şans diliyorum.
  P.

 2. Merhaba Melih,
  Az once Turkiye’den neden tasindim baslikli yazini okudum, cok guzel yazmissin. Hangi ulkede yasiyorsun?
  Cenk

 3. Melih Bey,

  Vakum üreteci imal ediyorum.

  Hobi projelerinizde veya diğer ar-ge çalışmalarınızda ihtiyacınız olursa temasa geçmenizi rica ederim.
  Okuyucularınıza da duyurursanız memnun olurum.
  Adet fiyatı :27 TL ‘dir.

  Çalışma metodu: sadece 4 bar basınçlı hava gereklidir .Ventüri prensibiyle çalışmaktadır

  Kataloğu web sitemden bulabilirisiniz veya dilerseniz e-mail olarak gönderebilirim.

  Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla
  Rifat KARA

 4. Sizin gibi bir makine mühendisinin olduğunu görmek içimi rahatlattı doğrusu. Bir makine mühendisliği öğrencisi olarak, acaba elektronik ve yazılım konusunda bu kadar proje yapmam normal mi diye düşünüyordum. Sonuçta elektronik mühendisi ve bilgisayar mühendisi diye bir kavram var, o zaman benim yaptıklarım hobinin ötesine gidemez diye düşünüyordum, lakin öyle değilmiş 🙂

 5. @Buğra, Malesef Türkiyedeki müşterilerimiz, müşterilerimizin %1 ini oluşturdukları halde, sorunlu müşterilerimizin %50 den fazlasını oluşturdukları için Türkiyeye satışı durdurduk.
  Toplumumuzda var olmayan okuma alışkanlığımızın bir yansıması olarak, yerli müşterilerimiz sitede yazanları okumak veya aldıkları ürünün kullanım alanı ile ilgili binlerce web sitesinde araştırma yapmak yerine, akıllarına estiğince elektriğe bağlayıp devreleri yakıp sonra bize telefon edip nasıl bağlanacağını soruyorlar ve işin sonu “siz bunu bana bozuk olarak gönderdiniz” şeklinde son buluyor. Bizim için hem ciddi zaman hem de para kaybı.
  Bu sebepten yurtiçi satışı artık yapmıyoruz.

 6. flytron sitesindeki ürünlerin Türkiye ye satışı yok mu,siteye üye olurken adres olarak Türkiye mevcut değil,cevaplarsanız sevinirim

 7. @Tolga,
  Malesef iş hayatım oldukça yoğun ve kalan vaktimi de aileme ayırıyorum, bu yüzden paylaşımlarımı sitemdekilerle sınırlı tutmak zorundayım. Zaten siteye yılda 3-5 sayfa ekleyebiliyor olmamdan da anlaşılıyordur, normalde haftada 2-5 kadar proje bitiriyorum ama çoğunu paylaşma fırsatım olmuyor.

 8. melih bey merhaba,

  dogrudan iletisim bilgilerinize ulasamadigim icin buradan yaziyorum.Gerçekten çok güzel projeler yapmışsınız ve halada yapmaya devam ediyorsunuzdur inşaallah.Ben şuanda 16 yaşındayım ve lise okuyorum hedefim Elektrik Elektronik Mühendisi olmak.Küçüklüğümden beri elektriğe ve elektrik devrelerine aşırı ilgi duymuşumdur.Birkaç defa elektrik çarptı beni ama atlattım.Ben de iyi projeler yapmak ve geliştirmek isterim.Siteniz çok faydalı oldu gerekli maddeleri temin ettiğim taktirde bir kaçını yapmaya çalışacağım. 🙂 İyi günler,Projelerinizde başarılar

 9. İyi günler sanırım siz benim yaşlanmış halimsiniz anlattıklarınızdan tek farkımız ben bitane engelden kaçan robot çalıştırdım 🙂 sizinle tanışmak bağzı konularda danışmak isterim uygun olursanız tabi… Saygılar.

 10. Melih Bey Merhaba,
  Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Sitenizi görünce çok mutlu oldum. Çunku tam da benım yapmaya çalıştıgım tarzda, bilgi ve paylaşım dolu, mükemmel bir site olmuş. Ve bana ciddi anlamda yol gösteriyorsunuz farkında olmasanız bile (: Eğer sizin için de sakıncası yoksa sizinle tanışmak en azından mailleşmek,Projelerimden bahsetmek, Bu mükemmel tecrübelerinizden faydalanmak ; bılgılıerım sızınkılern yanında ufak tefek kalsa dahı bunları sızınle paylaşmak isterim.Bana bir şekilde mail aracılığı ile ulaşırsanız çok mutlu olacağım.

  Tolga

 11. tebrik ederim mükemmel derecede mühendislik ve araştırma ruhuna sahipsiniz. başarılarılar

 12. Merhaba Melih Abi,

  Açıkcası seni ve siteni keşfedeli daha yeni oldu ama biraraya toplanmış bu kadar çok ilgi alanı insanı şaşırtıyo:) hepsiyle aynı anda nasıl ilgilenebiliyorsun:), özellikle robot yapımını elektroniği yada programlamayı geçtim araya bir de aerodinamiği katmışsın gerçekten hayret verici bir insansın sana sadece “MASTER” denilebilir. İlk başlarda ben de senin gibi herşeyle uğraşıyordum ama sonra tek bir yönde devam edebildim o da havacılık oldu. Hem iş gereği hem de zevk nedeniyle lakin sen hepsini sürdürebilmişsin. Kısacası Melih Abi ben de büyük bir hayranlık bıraktın seninle mutlaka tanışmak isterim. Çalışmalarında başarılar:). Allah kızını da analı babalı büyütsün:).

 13. Selam Melih Abi,
  Öncelikle böyle bir site yaptıgın için sana çok teşekkür ederim. Bir makine mühendisliği öğrencisi olarak projelerini merakla takip ediyorum . Yeni projeler geldi mi diye hergün siteni kontrol ediyorum. Başarılarının devamını dilerim umarım birgün senin gibi biri olabilirim.

 14. @Buğra, düşündüm ancak aynı hızla vazgeçtim 🙂 Çünkü elektronik konusunda birşeyler öğrenmek ustalık çıraklık ile değil oturup onbinlerce PDF dökümanını tek tek okumak ile olabilen birşey. Yani çıraklık sistemi değil mühendislik kuralları geçerli bu yüzden benim kimseye öğretebileceğim birşey yok, sadece kendi aklıma gelenleri yapıyorum okadar.

 15. Merhaba Melih Abi,

  Proje ve çalışmalarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum.Doğrudan ulaşamadığım için burdan sormayı uygun buldum.Hiç yanınıza yetiştirmek amaçlı bir elektronik müh. öğrencisi almayı düşündünüz mü ? =)

 16. Merhaba,

  Devrenin orjinali, Porof. Zihni Sinir için tasarladığım bir devre ve Radarlı Kedi ürününde kullanılıyor. Bazı malzeme temin sorunları sebebi ile şu an devreyi tekrar tasarlıyoruz, bitip üretimi yapıldıktan sonra sitemde paylaşacağım.

 17. melih bey merhaba,

  dogrudan iletisim bilgilerinize ulasamadigim icin buradan yaziyorum.

  baska bir sitede, sizin gelistirdiginiz “emf finder” projesine rastladim. ancak proje ile ilgili sitenizde bilgi bulamadim. devrenin tasarimini paylastiginiz herhangi bir yer var mi?

  tesekkurler!

 18. İşimi Ar-Ge mühendisliği olarak tanımlarsam herhalde en doğrusu olur.
  Genelde “Bunu yapsa yapsa Melih yapar” denilerek getirilen ticari projelerin ar-ge sini yapıyor, sair zamanda da Flytron.com gibi kendi projelerimi yapıyorum.

  Yurtiçi satış için ayrı bir site yapmayı düşünmüyorum zira okuma ve bilgi edinme sürecini uzun yıllara yayıma konusunda eğitim sürecimizden kaynaklanan ciddi sıkıntılar var. Satış yaptığım yerli müşterilerimin siteyi veya dökümanları okumadığı veya okuyarak yeterli bilgiye sahip olmak yerine sormayı tercih ettiği için, soru sorma oranı aldıkları ürün başına 4 soru iken, yabancı müşterilerimde 40-50 üründe sadece 1 ( yani 1/40). Ürünlerin dokümanlarını okumadan kullandıkları için ürünleri bozup tamire gönderme oranı ise yerli müşteride yabancı müşterinin 20 katı civarında. Bu sebepten yerli müşteriye ürün satmak, beraberinde ciddi bir destek külfeti getiriyor ve ekonomik olarak şu an sürdürülebilir değil.

 19. Melih karakelle ne iş yapar?

  Burada birçok devre tasarımından bahsediyorsunuz, tasarımları yabancı menşeili bir web sayfasında duyurup satıyorsunuz, neden Türkiye lokalizayonlu satışlarda bulunmuyorsunuz?

Comments are closed.