23 Nisan Didim Uçurtma Festivali

22 Nisan günü sabah saatlerinde otele vardık, Serçin hocalar ve Emin beyler de15 er dakika ara ile Didime vardıkları için eki hızlıca kuruldu.

Öğlen yemeğinin ardından workshop yapılacak yere gittik. İlkokuldan beri hiç bukadar çocuğu bir arada görmemiştim doğrusu.

Malzeme boldu, çıtalar ve kumaşlar bayağı yeterli görünüyordu. şablon olsun diye mukavvalar vardı hemen bir sled şablonu kestim, hem yapması kolay hem anlatması diye. Bu sırada Serçin hoca, Eddy, Emin bey de Altıgen şablonları hazırlayarak işe girişti ancak kısa sürede öğrendik ki, çocukların başında öğretmenleri yok Yani her kafadan bir ses çıkacak ve kargaşa olacak. Aynen öyle oldu, elinde kumaşlar ile koşuşan, “iiiiippppp!” diye çığlık atan, “çıtam yooook!” diye paçanızdan çekiştiren küçük insanlar ile yaşanan sıkı ve 1 saatlik bir maraton sonucu bitkin ve malzemesi bitmiş halde workshopu bitirdik. Pek workshop gibi olmadı daha çok ipler ve kumaşlar ile yapılan bir savaştı diyebilirim

Peki ne öğrendik?

  • Çocuklar yeterli duygu sömürüsü yaptıklarında kendi yapmaları gereken uçurtmaları size yaptırabiliyorlar
  • Altıgen hala en favori uçurtma, 3 çıtayı kapan soluğu “ortasını bağlaaaa” diye yanınızda alıyor.

Olay mahalinden hızla uzaklaşan ekibimiz festivalin yapılacağı alana vardı. Alan  beklediğimizden ufaktı ve içinden 2 tane yol geçiyordu ama oldukça da rüzgarlıydı.

Ertesi sabah uyandığımızda şakr şakır yağmur yağıyordu.

Biz de durumdan vazife çıkartıp başladık uçurtmacılık dünyasını kurtarma ve geliştirme çalışmalarına.

Sonuç olarka şu ortaya çıktı ki, sonunda uçurtma yapmak konusunda ciddi ve işin hobicileri olan bizimle kolkola yürümeyi düşünen bir uçurtma firması var artık Türkiyede.

Meska Uçurtma hem kaliteli uçurtmalar ile tüm dünyaya hitap etmeyi hem de Türkiyede bu hobiyi yaygınlaştırmayı hedefliyor. Tasarımlar ve Malzeme konusunda karşılıklı yardımlaşma yapılabilirse bunun herkesi karına olacağı kesin. Ribstop kumaş üretimi için araştırma yapacaklar eğer başarılı olurlar ise son derece rahat edeceğimiz kesin.

Emin bey, Meska uçurtma dan gelen arkadaşlarımıza modelleri ve dikiş tekniklerini anlattı.

Havanın toparlamaya başlaması ile 14:00 gibi alana vardık. Rüzgar oldukça fazlaydı ve ipini dolamaya ve kesmeye meraklı çocuklar karşısında ipleri fazla salmamaya ve değerli uçurtmaları çıkarmamaya karar verildi. Erhan bey’in flowformu rüzgar için uygundu ancak kaybetme riskine giremediğimden otelden çıkartmadım bile. Rokkaku için ise rüzgar çok fazlaydı, sonuç olarak uçurtmadan fotoğraf çekmek mümkün olmadı. Daha önceki gün yaptığım çekimler dışında elimde fotoğraf olamdığı için buraya koymadım.

Tekniker baba tarafından oğlu için planlardan bakarak yapılan DC oldukça başarılıydı. Ufak bir denge ayarından sonra okdukça güzel uçtu.

Emin beyin ahtapotu yer darlığı sebebi ile bir türlü sereserpe açılıp uçamasa da oldukça ilgi gördü.

Serçinin yeni Genki’si görülmeye değerdi.

Deniz bey tarafından yapılan DC çiçekci kumaşındna ve oldukça hoş.

Emin bey tarafından yapılan 2 ipli gökyüzünde yerini aldı.

Ancak etkinliğin benim için en güzel yanı bu 2 ipliyi görmemdi.

Uçurtma elektrik hortumu, jelatin, bant ve çamaşır ipinden oluşuyor ve oldukça güzel uçuyor.

Bu da uçurtmayı yapan kişi, yani “Hasan”. Kendisi dahi ile deli arasında bir yerlerde keyifli bir yaşam tarzını belirlemiş bir insan.

Türkiyede pek örneği olmayanlardan.

Geçtiğimiz kış bir arkadaşının atölyesinde uğraşıp yaptığı katamaran tekne ile birkaç gün önce Didime gelmiş. Yelken kulübündne arkadaşları, “direkleri bumbası her şeyi bir şeylerden uydurulma bir tekne, gerçekten inanılmaz” diyorlar Hasanın teknesi için.

Ben de hemen uçurtma konusunu açtım, “yıllardır yapıyorum ben bunu ne zaman bir yere gitsem tüm malzeme bulunuyor zaten, keyif almak için daha fazlasına ne gerke var?” diyerek durumu öyle güzel özetliyor ki, hayranlık ile uçurtmayı izlemekten başka birşey yapamıyorum.

Kendisi bütün sezon Didimde teknesi ile yelken yapıp hayatın tadını çıkaracak, sonbaharda istanbula dönecekmiş. Kulübü ve sitemizi anlattım, söz aldım, gelince bize katılacak .

Festival bu görüntüler ile sona erdi,

Didime teşekkürler...

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *