ÇAKMA Motorlu Planör

Uzun zamandır bir motorlu planör yapmak istiyor ancak bir türlü başına oturmaya üşeniyordum, geçen hafta birkaç boş saat bulmamın ardından ortaya ÇAKMA çıktı

Kuyruğu V kuyruk, gövdesi karbon ok (bildiğimiz okçuluk oku) ve balsadan, 5A lik motoru ve katlanır pervanesi ile son derece “çakma” bir uçak.

Gövde tasarımı bilgisayarda falan yapılmadı, elimin gelişine göre kestim o yüzden ne ölçü ne de çizim var.

Pil için gövdede büyük iki boşluk bıraktım, ancak bittikten sonra önceki kısımda olması gerektiği sonucu çıktı. Durgun havada 7.4V 470mAh LiPo pil ile yaptığım denemede son derece güzel uçtu, termal yakalayıp kırlangıçların arasına bile daldı. Rüzgarlı günlerde daha büyük bir pil bloğu ile burun ağırlığı artırılabilir.

V kuyrukta daha önce İbiş‘te kullandığım kumanda yöntemini kullandım. Kumanda telleri doğrudan karbon tüpten çıkarak resimdeki gibi 9 derece dönüp kumanda boynuzlarına giriyor.

Bu motoru www.himodel.com dan sipariş ediyorum, herkese tavsiye edebileceğim harika bir motor. 5A maksimum akım çekiyor, fazlagüçlü değil ama 26gr ağırlığı sayesindeuçuşta avantaj sağlıyor. Üstelik çok sağlam, Polyclub uçağımda da aynı motoru kullanıyorum, şu ana kadar kırabilmiş veya bozabilmiş değilim.

Gövdenin üst kısmını kapatan kapakta aklıma yeni gelen bir yöntem kullanıyorum. Kapakta 3 adetneodium mıknatıs var ve bunlar gövdedeki 3 mıknatısa karşılık geliyor. Pil takıp sökerken veya kristal değiştirirken büyük kolaylık. Kapak gövdeye şak diye yapışıyor.

ÇAKMA’yı şimdilik Polyclub kanadı ile uçuruyorum, bu kanat ebadı itibarı ile bu gövdeye biraz küçük ancak yine de keyifli bir uçuş sağlıyor. Bir sonraki hedefim aynı kanat profilinde ancak daha uzun bir kanat yapmak.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

12 thoughts on “ÇAKMA Motorlu Planör”

  1. Uzaktan bakıp yorum yapmak zor. Çevrende kumandalı modeller konusunda doğrudan destek alabileceğin birileri varsa en doğrusu onlara sorman olur.
    Bulunduğun yerde Türk Hava Kurumu ofisi varsa orada de genelde model uçak hocaları vardır veya yakınlarda birini tavsiye edebilirler.

  2. Melih abi ben ata planor maket uçağı yaptım buna motor takicam nasil motor onerirsin kaç pil ve kanat kaç cm olmalı iniş takımı takmalimiyi….

  3. Gerçek planörde tabii ki verimlilik, güvenlik ve pilotun varlığı gereği bir çok önemli tasarım kuralı uygulanmak zorunda. Model planörde ise süzülmeye uygun bir kanat profili dışında fazla bir kural yok ve güvenlik sonuncu sırada, bu yüzden tasarımlarını karşılaştırmak imkansız.

  4. abi bn 17 yaşındayım ve geçen sene planör eğitimi aldım ama gerçeğini bu modeller planöre pek benzemiyor hafifliği açısındanmı yoksa uçması bakımındanmı neden bi garip 🙂

    tesekkürler…

  5. Çok güzel olmuş aynen fabrikadan sıfır çıkmış gibi.şey motorun pervanesini nereden aldınız veya nasıl yaptınız sölerseniz mutlu olurum.

  6. Maliyeti benim için sıfır lira idi, çünkü gereken tüm malzemeler evde vardı. Bu tip bir uçağı uçurmak için yaklaşık 300-500 liralık ekipmanın hazırda olması gerekiyor. Kullandığım ekipmanların hepsi model uçak yapımında kullanılan sıradan servı, esc, motor gibi şeyler. Deyatlı bilgi için model forumlarına üye olarak yeni başlayanlar için bilgiler bölümlerini dikkatle okumanızı öneririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *