Enkaz Dileme Cihazı

Bu sayfa 19 Eylül 2009 tarihinde yenilenmiştir.

Enkaz Dinleme Cihazı Nedir?

Enkaz altında bulunan kişilerin ortaya çıkardıkları, enkaz üzerinde yayılan sismik titreşimleri güçlendirip duyulabilir hale getiren bir cihazdır.

Nereden Çıktı?

1999 Depreminin ardından, söz konusu cihazların dünyadaki tek üreticisinin DELSAR firması olduğu , söz konusu firmanın cihazı 24.000$ a sattığı ve bu sebepten Türkiyede sadece 3 adet bulunduğunu öğrenmem ile bu cihazı yapmaya karar verdim.

Ne durumda?

Cihaz şu an kullanıma hazır durumda ancak akustik konusunda uzman kişilerin yardımı ile daha da gelişmeyi bekliyor.

Nasıl Oldu?

Öncelikle 17 Ağustos 1999 depreminden 1 hafta sonra bu cihazı yapmayı ilk denediğimde bir adet stereo teyp kristal preanfisi kullandım, sismik sensor olarak da, bulunabilecek en basit sismik alıcı olan piezo kristal hoperlörleri kullandım. Bu kristaller basınç altında küçük elektrik sinyalleri oluşturdukları için sismik hareketlerin algılanmasında son derece etkili ve ucuz bir çözüm olarka karşımıza çıkıyorlar.

Daha ilk günden kaskat bağlanmış 2 adet preanfi ile oldukça güçlü bir dinleme cihazı elde etmiş olmam beni çok şaşırtmışsa da asıl şaşırtıcı olan bu cihazın maliyetinin 4$ kadar olmasıydı. Peki cihazı 24.000$ yapan neydi? AKUT’a konu ile ilgili birkaç mail attıysam da herhangi bir cevap ve destek alamadım. Daha sonrasında projeye 6 yıl kadar ara verdim ve bir kenara atılarak bekledi.

2004 yılında o sırada AKA isimli arama ve kurtarma biriminde gönüllü çalışan bir arkadaşım vesilesi ile bu derken ile tanıştım ve projeden bahsetitğimde hayli ilgilendiler. Arama kurtarma ekiplerinin en büyük sorununun, cihazların dayanıklılığı ve taşınabilirliği olduğunu farketmem ile birtakım tasarım kararları almam gerekti.

Öncelik ile 6 adet Orta Boy (D Size) pil ile 12 saat çalışan ve 2 kg ağırlığında ve ufak bir bavul boyutunda olan DELSAR markasına ait cihazın pek işlevli olmadığı ve yüksek fiyatın sebebinin, rakipsiz oluşu ve tüm dünyada arama kurtarma ekiplerinin devlet tarafından desteklenmesi ve maddi sorunları olmaması olduğunu düşünüyorum. Bu firmanın 14.000$ fiyata sattığı ve 20 dolarlık kamera, 10$ lık alüminyum boru ve 200$ lık LCD ekrandna ibaret enkaz arama kamerası bunun en iyi kanıtı sanırım.

Cihazın pil ömrünün uzatılması ve boyutunun pantolon cebine sığabilecek kadar ufalması, ek olarak maliyetinin düşmesi ardındna her arama kurtarmacının her daim yanında bulundurabileceği bir hale gelmesi temel hedefim oldu.

Sistemin şu anki durumu;

1 adet 12V luk kumanda pili ile 24 saat kadar sorunsuz çalışmakta.
Ses kalitesi oldukça yüksek, en ufak çıtırtıyı bile kaçırmıyor. Ayrıca küçük boyutları sebebi ile bu hali ile metal kılıfa yerleştirilip tek tek mikrofon olarka da kullanmaya uygun, bunlardan 4 tanesi enkaz etrafına yerleştirilip, yer tespiti de yapılabilir.

Elektronik kısmı sadece 1.86gr ağırlığında

Bu sayfanın ve cihazın önceki hali


Önceki Hali


Enkaz dinleme cihazı iç elektroniği


Şu an kullanmakta olduğum aluminyum kasalı cihaz.
Kasa tabanına elektronikler polyester ile tamamen su geçirmez şekilde gömülmüş şekilde bulunuyor, kutu içerisinde görülen boşluk 9 voltluk pil için fazlası ile yeterli. Mono olan cihaz nokta yer tespitinden çok, uzmanlaşmamış kurtarma elemanlarının yanında bulunabilecek ve enkaz altından ses gelip gelmediğini tespit ederek, nokta tespitini profesyonellere bırakmak üzere tasarlandı. Bu yüzden mikrofon, pil ve kulaklık bağlantısı gibi ünitelerin hepsi aynı kutuya yerleştirildi. cebe kolayca sığan cihaz 200 gram ağırlığında. Ancak hedef cihazı 2 adet lityum pil ile çalıştırıp metal kasa yerinde de plastik kılıf kullanarak kibrit kutusu boyutuna indirgemek. Ancak bir takım akustik iletim sorunları sebebi ile bu değişiklikler tartışmaya açık.

Geliştirme konusunda yardımı olabilecek akustik ve elektronik uzmanları ve testler için gönüllü olacak arama kurtarma birimleri var ise benimle iletişim kurabilirler.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

6 thoughts on “Enkaz Dileme Cihazı”

 1. Abicim öncelikle Türkiye den taşınmış olmana ulkemizin büyük bir kaybi olarak cok üzüldüm ama aldigin karar yazini okudugumda banada cok mantikli geldi hayırlısı olsun.Abicim ilgilenirmisin bilmiyorum ama ben evde manyetik havada kendi donen dunya modeli yapmak istiyorum ancak nasıl yapacagimi bilemiyorum eğer boşluk bulabilirsen ilginide çekerse bundan yapabilirmisin bizde senin anlatim ve videolarinla yapmaya calissak.simdiden cok teşekkür ederim abicim sevgiler saygılar. ..

 2. 1) Cihaz 2, 4 veya 6 adet sensörlüdür.
  2) Dinleme dış seslerden yalıtılmış bir kulaklık ile yapılmaktadır.
  3) Sistem sensörden gelen sinyal seviyesini 1.000.000 kez büyütmektedir.
  4) Dahili bir intercom sistemi sayesinde kazazede ile karşılıklı konuşma sağlanabilmektedir.
  5) Sistem -30 ile +60 ºC sıcaklıklar arasındaki ortamlarda çalışabilmektedir.

  2 sensörlü 8.000,00 €
  4 sensörlü 11.000,00 €
  6 sensörlü 12.000,00 €

  Selam Melih bey bahsettiğiniz ürünün satış fiyatları ve özellikleri yukarıdaki bilgiler…sizin bu yaptığınız çalışmadan dolayı tebrik ederim..ayrıyetten hak aramanız fırsatçılara karşı vermiş olduğunuz bu çaba için hakettiğiniz konuma gelmenizi yolunuzu açık etmesini Yüce Allahtan dilerim. bu yaptığınız çalışmayı facebook sayfamda paylaşıp insanların haberdar olmasını sağlamaktır dileğim. hayırlı çalışmalar..

 3. Hasana Başa’rın dediklerine katılıyorum,isim kısmını değiştirebilirsiniz, sadece isimden anlam verememiştim sayfanın devamını görünce netleşti. Ayrıca konularınızı etiketlerken daha çok isimlerde etiketlerseniz daha iyi olacağı kanaatindeyim. Sayfanızı da; kereviz yemeğinin tarifine bakarken buldum :)) Başka tarifler varmı diye bakmak istedim. Beklediğim şekilde değildi sayfanız ama çok daha memnun kaldığımı belirtebilirim. Çok ayrıntılı olmasa da sayfanızın bir kısmına baktığımda sizi tebrik etmek istedim. Ediyorum: Tebrik ederim. Çalışmalarınızda Allah kolaylık versin. Sizi ve anneyi görmedim ama çok güzel bir kızınız var, bahtı açık olur inşallah..Keşke size sponsor olabilecek birilerini bulabilseniz de bu yapmış olduğunuz cihazı çoğaltarak kullanıma geçirebilseniz,24000 dolar çok büyük bir mebla..Neyse çok konuştum. Güzellikler sizinle olsun..

 4. Selamlar.Siz harika bir insansınız muhterem.Tesadüfen geldiğim bu sayfada ilginçe şeyler öğrendim.Hayret ediyorum insanlar neden sizi görmezden geliyorlar.İmkanım olsa size destek olurdum.
  NOT:Yazının Başlığını Enkaz Altında Kalanların Seslerini Tespit Cihazı olarak değiştirirseniz başlık daha açıklayıcı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *