IMU ile Kamera Stabilizasyonu

Uzun zamandır vakit buldukça eklemeler yaptığım IMUnext IMU kontrol kartımın 2. versiyonunu test etmeye ancak vakit bulabildim.
IMU nun güncel bir kullanım alanı da hareket halindeki araçlarda kameranın stabilize edilmesi.

Bir İtalyan firmasından gelen öneri üzerine Motosiklet yarışlarında araç üzerine yerleştirilen kameranın, motor yatarken yere paralel kalmasını sağlayacak bir program Xanax yazıp IMU içerisine yükledim. Bu yazılım 3 eksende kamerayı sabitleyebildiği için model helikopter ile yapılan hava çekimlerinde de kullanmak mümkün.

Bu da tek eksene bağladığım servo ve bir mini kamera ile test videosu. Youtube açılmıyor ise tunel ile girmek için linki aşağıda 😉

Youtube Linki: http://www.youtube.com/watch?v=q2NYVaYRhSE

Gelişmeler oldukça sitemde paylaşacağım.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

8 thoughts on “IMU ile Kamera Stabilizasyonu”

 1. merhabalar,
  öncelikle şunu demeliyim paylaşımlarınız gerçekten mükemmel. benim sormak istediğim bu kartları nasıl hazırlıyorsunuz(baskı devresi , maskesi vb) yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler .
  iyi çalışmalar

 2. Jiroskoplar dönme sırasında oluşan açısal değişimi ölçerler. Bu sistemde zaman bazında oluşan dönme miktarı toplanarak açısal değer elde ediliyor ve ivme sensörleri ile de hatalar kompanze edilerek doğru değer elde ediliyor.

 3. Merhaba,
  Öncelikle çalışmalarınız hayret verici.Çok başarılı çalışmalarınız var.Burada direk gyro kullanılsaydı olmazmıydı?Yani devrenin tam olarak ne işe yaradığına anlayamadım.Gyro görevini mi görüyor?

 4. Selamlar,
  Gyro camera IMU systemi, hareketli bir ortamda çalışmak zorunda olan Geodezik GPS antenini yatay düzlemde tutmak için kullanmak istiyorum (RC kumanda olmadan) sitenizde tam olarak bulamadığım için buradan yazıyorum . Şayet mümkün ise şipariş vermek isterim.
  İyi çalışmalar

 5. İyi günler dilerim, sitenizle yeni karşılaştım ve yaptıklarınıza hayran kaldığımı belirtmek isterim. Yapmış olduğunuz stabilatörün tahmini ağırlığı hakkında bilgi rica edeğim sizden, teşekkür ediyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *