KAP – 13 Ağustos 2006 Kilyos Mimar Sinan Üniversitesi Plajı

12-14 Ağustos geceleri yaşanacak yıldız yağmurunu seyretmek için birkaç arkadaşım ile Kilyosta bulunan Mimar Sinan Üniversitesi sosyal tesislerinin plajına gittik.

Giderken KAP mekanizmamıda yanımda götürdüm ve büyük bir heves ile sistemi hazırladım.

Ancak daha uçurtma yükselmeye başlamamıştı ki video bağlantısı koptu 🙁

Çok kötü bir durumdu çünkü 1 saat kadar uğraşıp tüm kabloları kontrol etmeme ramen video alıcısı veya vericisinden kaynaklanan bir sorun sebebi ile kamera görüntüsü yere aktarılamıyordu.
Ben de deneme yanılma metodu ile çekim yapmaya karar verdim, ne de olsa makinanın hafızası yeterdi ve illaki iyi birşeyler çıkardı.

Ancak bu konudaki daha önceki deneyimlerim de beni yanıltmadı.
Tam 4 kez fotoğraf çekmek üzere makinayı gökyüzüne gönderdim ve hiç fotoğraf çekmemiş olarak geri aldım.
Birinde kameranın pili bitmiş, “acaba çektimi diye baktığım için diğerinde play modunda kalmış, birinde münasebetsiz bir parmak değmeesi sonucu makina 10 saniyede bir gecikmeli çekim modunda kaldığı için 200 değil sadece 10 are çekmiş. Birinde de kumanda servosu yerinden oynadığı için deklanşöre tam olarak basamamış.

Özetle 5. denemede 100 kare kadar fotoğraf çekmeyi başardım. Ancak video yok, kadraj yok, ne çektiğimi bilmiyorum ve sonuçta kala kala bu pekte iyi olmayan kareler kaldı.

Akşam eve gelir gelmez video aktarım sistemini inceledim ama hatanın haynağını bulamadım sanırım alıcı veya vericiden biri yanmış olmalı. Yeni bir alıcıverici seti alıncaya kadar KAP işine ara vermem gerekiyor malesef.

Burada görülen yer sahilde bulunan sosyal tesis. Kumaş çatının altında arkadaşlarım eğlenip soğuk biralarını içerken ben güneşin altında yukarıya doğru bakıp nereyi çektiğimi kestirmeye çalışıyorum.

Alttaki fotoğrafta güneşin altında terleyen kiş benim.

KAPilot uçurtmam normalde çok stabil olsa da, fotoğraf makinası altınd asallanıp durdu, sanırım çok daha stabil olması için arkasına bir paraşüt veya kuyruk ekleyeceğim.

Yanımda benimle beraber terleyen ve ipi yavaş yavaş geri çeken arkadaşım Erdal sarı yeleği ile görülüyor.

Bir günde böyle bitti, KAP peşinde koşmaktan denize bile giremedim ama olsun 🙂

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *