Mikro Radyo Kontrollü Uçaklar için Aktivatör yapımı

Mikro boyutta rc uçaklar için servo kullanımı imkansız zira şu an var olan en küçük servo 1-2 gram ağırlığında. Bu sebepten hem ağırlığı 0.5 gramdan daha az hem de evde yapıldıklarında nerede ise bedava olmaları sebebi ile aktivatör bobinli sistemler tercih ediliyor.

Aktivatör yapımı son derece basit.

Gerekli Malzemeler;

 1. Tutkal veya su bazlı plastik duvar boyası gibi kuruyunca sertleşen basit bir sıvı (portakal suyu da olur ancak biraz yapışkan)
 2. 220V ile çalışan herhangi bir röleden sökülecek ince bir makara bobin teli (rölenin içerisinde plastik bir makaraya sarılı hazır duruyor sadece sökün)
 3. 2 adet 3mmX1.5mm lik yuvarlak neodium mıknatıs.
 4. İç içe geçen eski bir radyo anteninin 6mm çapında olan bölümü. (Antenin alt kısmını keserseniz tüm borular geriye doğru rahatça sökülür)
 5. 2x2cm ebatlarında 2 parça depron.

Öncelikle röleden söktüğümüz bobin makarası ile işe başlıyoruz.

bir çubuk üzerine geçirerek rahatça dönmesini sağladığımız makaramızı resimdeki gibi bir şeylere sabitliyoruz ki bobinimizi sararken rahatça dönsün.

Anten tüpümüz ve iki küçük parça kestiğimiz 3mm depron bobinimizin sarılacağı ana yapı olacak.

Borunun üçe bükük kenarlı ucunu deprona bastırarak düzgünce kesmesini ve depronun borunun üstüne geçmesini sağlıyoruz.

İkinci levhayı da geçirdikten sonra aralarında 2mm kadar boşluk bırakıyoruz.

Boşa dönmemesi için bobin telinin bir ucunu boruya bantlayıp sarmaya başlıyoruz.

yaklaşık 1.5-2mm kalınlıkta bobin teli sarınca işimiz bitiyor. Bobin telinin boyu ve kalınlığı bobinimizin direncini belirliyor. 3.7voltluk bir pil ile besleyeceğimiz için sarım sonrası uçlarındaki dirence R dersek.
Bobinimizin maksimum çekeceği akım 3700/R  (mAh cinsinden) olacaktır. Benim sardığım bobin 70 Ohm değerinde oldu yani maksimum 50mAh akım çekecektir. Aktivatörümüzü tam güçle sürmek istiyorsak bu akımı verebilecek bir aktivatör sürücü devremiz olması önemli. Ben yaklaşık 25mAh ile besliyorum yani tam gücü kullanmıyorum ancak bu güce çok küçük uçaklarda zaten gerek yok.

Öndeki depron parçayı dikkatlice çıkarıyoruz bu aşamada bobinin açılmamasına özen göstermek lazım. Şayet dikkatli ve sıkı sardı isek olduğu gibi kalacaktır.

Evet bobinimizi sonunda gördük.

Beyaz tutkal, sıvı Latex yada artık elimize sulu ne gelirse bobine sürüyoruz. Ben fosforlu süsleme boyası kullandım, su bazlı ve kuruyunca içindeki beyaz tutkal güzelce donuyor.

bir çubuk yardımı ile bobinimize tutkalı iyice yediriyoruz.

Bobinimizi kurumaya bırakıp, mıknatısın yapımına geçiyoruz. ufak bir parça balsa veya kibrit çöpü mıknatısımızda oluşacak dönme enerjisini uçağımızın hareketli kısmına iletecek.

Balsanın ucuna CA sürüp mıknatısımızı yapıştırıyoruz.

İşte aktivatörümüzün hareketli kısmı hazır.

Bu arada tutkalımız kurudu, depron levhadan iterek bobini borudan çıkartıyoruz.

Sonunda bobinimiz de hazır
iyice tutkal emmemiş kısımlar varsa bir damla CA yapıştırıcısı sorunu çözmekte bire bir. Yalnız dikkat edin plastik için olan CA, bobinin izolasyonunu eritir. Metal için olanlar çok daha iyi.

Bitmiş aktivatörümüzün yakından görünümü böyle.

Bu da aktivatörümüzün monte edilmiş hali.
Normalde bobinin içinde rahatça duran mıknatısımız bobine elektrik verildiğinde akımın yönüne bağlı olarak sağa veya sola dönmek istiyor, bu da kuyruğumuzu hareket ettiriyor. Montajda dikkat edilmesi gereken nokta, mıknatısın, kuyruğun dönme ekseninin tam üstünde kalması, böylece hareket ederken yine bobinin içinde kalacaktır.

Gördüğünüz gibi son derece basit.
Afiyet olsun

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

31 thoughts on “Mikro Radyo Kontrollü Uçaklar için Aktivatör yapımı”

 1. Mikro ESC devreleri HobbyKing.com da satılıyor, en iyis oradan edinmeniz olur.
  piccoz kuyruk motor sürücüsü ile aktivatörü ileri geri sürmek malesef imkansız.

 2. ayrıca neodmium mıknatısla activatör benzeri fırçasız motor yapmak mümkün sanıyorum ama çok minik esc devresi nasıl temin edilir ?
  picco z 2 kanallı devrede kuyruk sürekli bir yöne hareket halinde akımı kesip tersine nasıl veririz artı eksi artı eksi (aktivatörü kullanmak için )

 3. Merhaba,
  Elektronik işinde oldukça acemiyim bunun için yerleştirilme fotoğrafı oldukça önemli. Son fotoğrafınız şuan gözükmüyor. Düzeltebilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 4. abi saol.Her şey tamam. Aktivatörü yaptım mıknatısı taktım ama vericiye nerden bağlıyacağımı anlayamadım.Acıklarsan sevinirim.Teşekkürler

 5. melih abi ben 16 yaşında bir model severim. elimde bir adet kanat çırparak uçan modelim var.modelin aktivatörü hasar görmemiş lakin çalışmıyor. bütün kontrollerini yaptım. kablolarda kopukluk yok. bobinde açılmamış. bilgi verirseniz beni çok sevindirirsiniz.

 6. Tel çapını ölçecek mikrometrem yok, zaten fazla önemli de değil, belirttiğim gibi direnci çekilen akımı ve üretilen gücü olcerek ihtiyacınız olan degeri elde etmelisiniz.

 7. bobin sarım sayısını artırmak veya bobini mıknasısa yakın olacka şekilde sarmak veya daha güçlü mıknatıslar kullanmak gücü artıracaktır. Tabi yapacağın menteşenin çok gevşek olması da lazım, en güzel sigara jelati(şeffaf olan) ile menteşe oluyor.

 8. Sarım adedi tamamen sarım çapına, verilen gerilime, kullanılan mıknatısa ve tele bağlı birşey bu yüzden bir rakam vermek imkansız. sarıp deneyerek bulabileceğiniz bir rakam. Benim kullandığım tel ve çapta 300 sarım yeterliydi.

 9. melih abi çok saol uzun zamandır aktivatör nasıl yapılırla ilgili aklımda sörular vardı.(açıkçası aktivatörün uçağa nasıl yön verdiğini bilmiyordum) saol yeni başlayanlar için ideal..

 10. melih abi neodyum mıknatısı telefon kulaklıklarının içindeki mıknatıstanmı

 11. Merhaba
  Çalışmalarınız çok güzel fakat aklıma birşey takıldı
  1.Resimde her iki tarafıda krokodilli olan set nedir?
  Piyasada satılıyormu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *