Temassız sıvı seviyesi ölçümü

Uzun zamandır aklımda olan ve model uçak dünyasında devrim yaratacağına inandığım, yakıt seviyesi göstergesi için kolları sıvadım.

Aşağıda test için kullandığım su tankı ve sensör elemanı görüyorsunuz. Cihaz sıvın seviyesini kabın dışından ve hiçbir mekanik eleman olmaksızın ölçüp bu bilgiyi radyo dalgaları ile yerdeki kullanıcıya iletiyor.

Teknolojisini bu sayfada açıklayamıyorum çünkü yepyeni ve ticari bir ürün olacağı için rakiplere ne kadar az bilgi versem o kadar iyi olacak sanırım 😉

Yakın zamanda gelişmeleri ve videolarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

7 thoughts on “Temassız sıvı seviyesi ölçümü”

 1. “Temassız sıvı seviyesi ölçümü” konusunda çalışmalarınız hangi aşama da bilemiyorum fakat elektronik devrelerin su ve nem yalıtımı sağlandığı takdirde sump sistemi taşıyan özellikle tuzlusu tankı olan akvaristlerin dikkatini çekeceği açık.
  Üstelik bu pazar sanıyorum model uçaktan daha geniş ve pahalı. Ayrıca yedek su tankından sumpa sık sık eksilen suyu basmak zorunlu ihtiyaç. Bu işlem ise genelde iki şamandıralı sistemlerle çözülüyor. Bu sistemler ise sık sık arıza yapıyor.
  Dikkatinizi çekmek istedim.

 2. Teknelerde çeşitli tanklar var: Temiz su tankı, pis su tankı, yakıt tankı gibi.
  Pis su tanklarının sıvı düzeyini saptayan sistemlerde sanıyorum şamandıra kullanılıyor ve bunlar tank içeriğinin kirli oluşundan dolayı bir süre sonra şamandıra çalışmaz duruma geliyor. Bu nedenle tankın dışından sıvı düzeyini belirleyebilecek düzenekler yapıldığını duymuştum. Burada gereksinim sıvı düzeyini en azından az-orta-çok(dolmak üzere) olarak belirleyebilecek bir düzenek. Çok kişinin “hayır duasını” alırsınız :). Tümdeğeri nedir, ne olabilir? Selamlar

 3. Melih bey

  Aradığım köpüğü sonunda buldum.Elektronikçiler çarşısında (Ankara-Ulus) 1-2 elektronikçiye sorunca çok az bir ücret karşılığı ( 50 krş) 3-5 parça köpük verdiler.

 4. Sayın melih bey

  Bu güzel site için teşekkür ederiz.Tebrik etmeden geçemedim.Umarım yani eklemelerle sitenizi daha da geliştirirsiniz.Ben şu konuda tavsiye isteyecektim.Bir proje için iletken köpük ya da iletken sünger gerekiyor.Bu, entegre devre satın alırken entegrenin (bozulmasın diye) altına takılmış siyah köpük aslında ancak hiç biryerde bulamaım Ankarada.İletken köpüğü başka nasıl bulabilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

 5. Selam, Melih Daha Önce bende Böyle Bir Proje Tasarlamıştım Anca Şöyle Bir Durum var Teyyareler Havadayken Yakıt Asla Böyle Durmuyor Duvarlara Çapıyor Köpürdüyor. Genelde Geriye Yaslanıyor veya Bir Şekilde Yanılıyor. Ha Çözülmezmi Çözülür Ama Biraz Problemli Olmuştu…

 6. Merhaba Orkun,

  Tabii ki bu tip tanklarda temassız sıvı ölçümü yapmanın tek yolu olduğu için sistem kapasitif ölçüm yapıyor, zaten teknoloji işin bu kısmında değil, model uçaklarda onyıllardır kullanılmasını engelleyen bazı problemlerin çözümünde ve iletişim protokolünde gizli. Biraz sabredersen ürün piyasaya çıktıktan sonra o detaylarıda bu sayfada bulabileceksin. 😉

 7. İyi günler Melih Bey.
  Resimden görüldüğü kadarıyla kapasite mantığına göre çalışıyor sanırım devreniz. Orada plaka üzerinde 2 plaka belli oluyor ve büyük ihtimal su seviyesi arttıkça orda oluşan kondansatörün kapasitesi artıyor. Kapasitif dokunmatik panel mantığı olmalı.

  Öğrenci olduğumdan size rakip çıkmak gibi bir amacım yok. fakat -eğer tahminim doğruysa- başkalarınında bu çalışma prensibini anlayabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

  Bu sebepten dolayı yorumu yayınlamazsanız sizi anlarım ama bana mail yoluyla tahminim hakkındaki yorumlarınızı iletirseniz çok sevinirim.

  İyi Günler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *