Terbiyeli Kereviz Çorbası

Siteme girip arada kek ve yemek tarifi görenlerden bazen şaşkınlık dolu mesajlar alıyorum ancak kısaca özetlemek gerekirse, daha kendi karnını iyi bir biçimde doyurmayı beceremeyen bir insanın yaratıcı olması ve birşeyler üretmesi bence imkansız.

Sitemi takip edenlerin %95 inin benim gibi erkek olduğunu düşünürsek yemek tarifleri pek dikkat çekmiyor olabilir ancak, “iyi yemek yapan bir erkek olmak avantajlıdır”, diyerek biz erkeklerin anlayacağı dilden mesaj da vereyim ;)

Gelelim Kereviz Çorbası’na, bu çorbayı bir dostum yapıp bana ikram edene kadar hayatımda kereviz yediğimi ve sevdiğimi hatırlamıyorum, ancak bu çorba sayesinde sıklıkla yapıp yemeyi sevdiğim bir sebze oldu.

Gerekli Malzemeler

 • Bir büyük kereviz
 • 3 adet havuç
 • bir avuç ayıklanmış maydanoz
 • bir yumurta
 • bir adet iri limon
 • tercihe göre patates vs.

Aslında kerevizin aromasının çoğu sapında ancak nedense satıcılar güzelim sapını kesip atmayı tercih ettiği için, marketlerde sapı ile bulmak mümkün değil. Bu yüzden çorbayı sadece gövdesi ile yapacağım.

Kerevizi, ve havucu küp küp doğruyoruz. Maydonozu da yaprak yaprak ayırıp(veya iri parçalara bölüp) bir miktar tuz ile beraber tencereye koyuyor kaynatıyoruz.

Gördüğünüz gibi yemeğin yapımı son derece kolay, 5 dakikada tencerede hazır oluyor, sonrasında 50 dakika kadar kaynatıyoruz, kerevizi ağzımıza attığımızda rahatca dağılıyorsa pişmiş demektir.

Yumurtanın beyazını ve limonun suyunun yarısını bir kapta iyice çırpıyoruz, ve içerisine 1-2 kepçe çorbanın suyundan koyarak tekrar çırpıyoruz, böylece yumurta suda erimiş oluyor ve sıcaklığı tenceredeki sıcaklığa yaklaşmış oluyor. Bu çok önemli, yoksa yumurta ve limon karışımını kaynar tencereye boşalttığınızda anında pişerek topaklanır.

kap içerisinde çorba suyu, yumurta ve limon karışımını bir elimize alıp, diğer elimizle tencereyi hızlıca karıştırırken yavaş yavaş karışımı içine boşaltıyoruz. Çorbanın suyu bu karışım katılınca terbiye edilmiş oluyor.

Son olarak kalan yarım limon suyunu da tencereye boşaltıp tencerenin altını kapatıyoruz.

İşte sonuç :)

Görüntüsü sade olsa da limon ve yumurta terviyesi ile kereviz tadı bir araya geldiğinde harika bir çorba ortaya çıkıyor.

8 yıldır yapıyorum henüz beğenmeyene raslamadım,

Afiyet olsun :D

Share

9 thoughts on “Terbiyeli Kereviz Çorbası

 1. Çok sağlıklı bir yiyecek. kerevizi ağzına koymayanlar bile zevkle yiyor.
  Kereviz çorbasına soğan, sarımsak eklenirse daha bir hoş oluyor.
  Bir keresinde irice bir levreği az suda haşlayıp, didikleyip çorbanın içine kattım; neffis balık çorbası oldu -tabi limon suyu ve yumurta miktarını arttırmak gerekiyor.
  Tarif geliştirilebilir. Mesela önce un kavrulur ve malzemeler eklenirse daha kıvamlı bir çorba yapılabilir.
  Eline sağlık =)

 2. melih bey ben denedim yalnız evli erkekler yapmasın ben tavsiye etmiyorum.
  eşim her kereviz alındığında çorbayı bana yaptırıyor ben ve ailem çok beğendi ama yağ koyulacak mı koyulmayacak mı bilemediğimizden biz koyduk.
  deneyin pişman olmazsınız. ;)

 3. Elinize sağlık melih bey de bence yağ koymayı unuttunuz çaktırmıyosunuz.Kereviz yemeğini zaten yerken daha çok kalori harcıyosunuz yani kalori miktarı çok düşük.Yağ koymakla bişey olmaz.

 4. :) teşekkür ederim.
  Ancak yağ koymanızı tavsiye etmem. Suyu limon ve yumurta ile terbiye edildiği için yağ yüzüne çıkacaktır. Ayrıca çorbanın lezzeti ile yağın lezzeti birbirine uyuşacak gibi degil, ilk denemenizi yağsız yapın, size yağı eksik gelirse bir sonrakinde ekleyin.