UAV (insansız hava aracı) gibi FPV ucuşu

Geçtiğimiz günlerde Flytron markası ile sattığım bazı ozel kameralarımı ve yeni video anahtarımı denemek için sabahın 6:30 unda bir çatı uçuşu gerçekleştirdik.

Çatı uçuşundan kastım, uçağı çatıdan atarak ucurup yine çatıya inmek 🙂
Bu ciddi konsantrasyon, uçuş becerisi ve uygun bir de çatı gerektirdiği için pek az kişinin yaptıgı bir uçuş şekli.

Uçağa monte ettigim video sistemindeki kameralardan birini yere 45 derece ile bakacak şekilde yana yerleştirince insansız hava araclarindaki gibi hedef etrafında sabit acı ile dinerek çekilen çok güzel görüntüler ortaya çıktı.

Ufacık köpük bir uçak için hiç fe fena değil.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

21 thoughts on “UAV (insansız hava aracı) gibi FPV ucuşu”

 1. Merhaba Melih Bey, uçağınızda anladığım kadarıyla sadece görüntü kayıt yapıyorsunuz. Anlık görüntü aktarımı yaptığınız bir çalışma varmı ? veyahut böyle bir çalışma yapmayı düşünyormusunuz.

 2. Merhaba Ömer Bey,

  Sadece kanat kesmek için bu tür bir CNC kullanmak beraberinde bazı sorunlar getiriyor, öncelikle sistemi kuracak bir yere ihtiyacınız var, ve her kurulduğunda ince ayar yapmak gerekiyor bu da birkaç plaka köpüğün heba olması demek.
  Şahsen tavsiyem sadece kanat kesilecekse, kontraplak veya aluminyum levhadan kanat formunu kesip köpüğün iki yanına yapıştırarak sıcak telle elde kesmenizdir. Hem hızlı, hem pratik hem de masrafsız bir yöntem. Ben de şu an bu cnc yerine kanatlarımı elde kesiyorum.

 3. melih bey merhaba,
  Yanıt için teşekkür ederim. İzninizle bir konuda daha yardımınıza ihtiyacım var. Ben elektronik, Bilgisayar, Telsiz ve model uçak hobileri olan öğretmenim. Hem kendi çocuklarım için hem de öğrencilerim için, onlarda bilimsel merak uyandıracak aktiviteler peşindeyim. Amatör Telsizciyim. Okulumuzda bir model uçak kulübü kurdum. öğrencilerimize model uçak hobisini kazandırmak istiyorum. köpük ve balsadan çeşitli denemeler yaptım. Ancak Kanat kesme konusunu bir türlü aşamadım. sizin pratik ve cnc köpük kesme projelerinizi inceledim. Bir tornacı yardımı ile kanal sistemi biraz daha geliştirilmek koşuluyla cnc projenizi yapmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz. Sizce işimizi görür mü. Bu konuda e-mail ile bizi bilgilendirirseniz sevinirim. Sağlıklı çalışır mı, yoksa hazır satılan böyle bir cnc tezgahı var mıdır?

 4. Melih bey merhaba, otomatik uçuş yapabilen bir fpv sistemi üzerinde çalışmak istiyorum. ne tür bir sistem kurmam lazım, değerli fikirlerinizi almak isterim. Saygılar

 5. İyi günler Melih Bey, ben elektronik-haberleşme mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, bitirme projesi olarak da sizin bu yaptığınız tarzda uçak yapmak istiyorum. Bunu yapmak için sizden yardım isteyecektim. Sıfırdan başlayanlar için nasıl başlamayı önerirsiniz. Herhangi bir yazı, kitap vb. bir şey var mı, neresinden nasıl başlamalıyım ??? Şimdiden her şey için teşekkürler.

 6. Merhaba Ferit,

  Otomatik uçuş yapmayan, yani kameralı kumandalı uçak (FPV) uçuşu yapabileceğin bir sistem, 500-1000$ civarına rahatca hazırlanabiliyor, internette FPV diye aratırsan binlerce örnek mevcut.

 7. Melih abi süpersin ya. ne diyem gecenin 3 ünde birden bendede uçak uçurma yada insansız hava aracı yapma hevesi oluştu.böyle bir uçak görüntü ses gps bilgisi veren alet kaça mal olur.kendimi bu işe yogunlaştırmak istiyorum.tebrikler.öngörülerini bekliyorum.

 8. Melih bey çok güzel bir uçuş gerçekleştirmişsiniz. Merak ediyorum acaba ben ne zaman uçağımı böyle uçurmaya başlayacağım.

 9. İyİ günler Melih Bey adım engin erciyes ünv. makina müh. okuyorum.projelerinizi dikkatle ve heyecanla takip ediyorum gerçek çok güzel tasarımlar.size bir sorum olacak geçtiğimiz günlerde genelkurmayda kabul edilen insansız hava aracı ANKA’nın yapımında dolaylı olarak yada direk olarak görev aldınız mı?

 10. Chessna gibi ölçekli modellerden uzak durmanızı öneririm. Bu modeler gercegini kopyalamak için gereksiz detaylara sahiptir ve bu da yeni başlarken size sıkıntı yaratır.
  Öncelikle “trainer” olarak adlandırılan, yavaş ve kontrollü modelllerle başlayın. Benim de yapıp ucurdugum PolyClub modelini araştırırsanız planlarını veya ucuz kitlerini yabancı sitelerde bulmak mümkün.

 11. Pes gerçekten mükemmel 🙂
  Hafta sonu yeni aldığım cessna 206 model uçağımı havalandırmayı başardım ama maalesef sadece 15 saniye kadar sürdü 🙂
  ineyim derken kafa üztü yere çakıldı. Ben satın aldığım hazır modeli uçuramazken.Siz kendi yaptığınız modeli istediğiniz gibi uçurabiliyor ve birde kamera yerleştiriyorsunuz . Gerçekten tebrikler…
  bu işe bayağı bir kafa yormaya başlayacağım nette model uçak projeleri araştırıyorum auto cad ortamında yok ama bakacağız artık.Cessna t206 modelinin ekipmanlarını kullanarak bir uçak yapmak istiyorum modelin hangisi olması hakkında görüşleriniz varmı ?

 12. Köpükten uçağı kontrol etmek mükemmel birşey siz bide üzerine kamera ,kamera vericisi motorlar vs yerleştirmişsiniz kamerayıda kontrol edebiliyorsunuz.Mütiş bi başarı tebrik ederim…

 13. Melih bey çalışmalarınızı sürekli takip ediyorum.bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim..
  Öğretim Görevlisi
  Ali ULVİ
  SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

 14. Melih abi sitenin düzenini değiştirmissin ve daha yeni içeriklerle donatmışsın harika bir yol gösterici ve örnek aldığım bir abim olarak seninle gurur duyuyorum.
  iyi çalışmalar diliyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *