USB-ASP AVR Programlayıcı

USB-asp açık kaynak kodlu bir AVR programlayıcı devresidir ve V-USB isimli C kütüphanesini kullanarak yazılımsal USB özelliği kazanmakta ve Atmel(AVR) işlemcileri kolayca programlayabilmektedir.

Uzun zamandır kullandığım USB-asp programlayıcının ülkemizde bulunmaması ve piyasadaki 200-300$ lık programlayıcılar yüzünden aslında PIC işlemcilere göre yüzlerce üstünlüğü olan ve oyuncak değil profesyonel cihazlar geliştirilmek üzere dizayn edilmiş ATMEL işlemciler konusunda ülkemizde malzeme ve kaynak bulunmuyor. Bu açığı gidereceğini umarak bu devreyi seri üretime uygun şekilde yeniden tasarlayıp, kaynak kodunda bazı değişiklikler yaparak ürettim.

Programalıyıcı şu an sadece www.flytron.com isimli web sitemde satılmakta, yakın zamanda bazı elektronik malzeme satıcılarına da vereceğim.
Umarım ülkemizde Atmel işlemcilerin daha sık kullanılmasına yardımcı olur.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

3 thoughts on “USB-ASP AVR Programlayıcı”

  1. abi ,ben işlemci programlamayı öğreniyorum ,pic ten mi başlasam yoksa direk avr den mi

  2. USB AVR programlayıcının en büyük özelliği , başka bir USB AVT ile doğrudan programlanabilmesi. Piyasada satılan bir USB AVR programlayıcıyı kartın soketine takıp, “self programming” jumper’ını takarak programlayabilirsiniz.

  3. abi bu programlama kartinda kare tipi atmega48 TQFP kilifinda 32 ayakli islemciyi nasil programlariz bir yardimci olabilirmisin hic bir bilgim yok kullanmadigim icinde ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *