Basit Vakum Pompası ve Vakum Kalıplama Çantası Yapımı

Basit Vakum Pompası ve Vakum Kalıplama Çantası Yapımı

Vakum altında epoxy kalıplama işini herkes elektrik süpürgesi ile yapıyor, ancak süpürgenin vakum gücü fazla değil ve süpürgelere özel poşetlerin hem boyutları belli hem de kolay yırtılıyorlar.

İşte Size Çözüm ! Vakumini (markası bile var) 🙂

Gerekli Malzemeler:

 • 2 metre 4mm lik Pnomatik hortum
 • 2 adet Pnomatik çekvalf
 • 4 adet hortum konnektörü
 • 1 adet T bağlantı
 • 5cm akvaryum hortumu
 • 20 ml lik Enjektör
 • Sera naylonu
 • Kalın bant (çifttaraflı bant tercih ettim)
 • Silikon
 • Küçük naylon poşet

İşte pompamızın ana malzemeleri
IMG_5428 IMG_5451_SM

Çekvalfin içerisinde kolayca çıkan bir yay bulunuyor, bu yayı daha önce ikiye böldüğüm tükenmez kalem yayı ile değiştirmiştim. Bu sayede valf çok daha düşük basınçta açılacak kadar yumuşak oluyor. Valfimize hortum konnektörlerini bağlıyoruz.
IMG_5434

IMG_5436

Hortum parçalarını iterek konnektörlere monte ediyoruz, hortumları mümkün olduğunca kısa tutmalıyız ki içerisinde fazladan hava kalmasın.
IMG_5437

IMG_5438

İşte hava sisteminin bitmiş hali böyle,
Valflerin doğru bağlanması için hava akış yönlerini gösterdim, bildiğimiz emme basma tulumba, enjektörü ileri geri oynattıkça içerideki havayı dışarı basacak.
IMG_5439

Gelelim vakum poşedinin yapımına..
Poşet olarak metresi 2 YTL ye satılan ve eni 2 X 2.5 metre olan sera naylonu kullanıyoruz. Son derece ucuz bir malzeme üstelik bir miktar esnek.
Kalınca bir bandı hortumun poşede gireceği yere bantlayıp, yuvarlak kesme aparatı ile 1cm çapında bir delik açtım.
IMG_5445

Konnektörü bu deliğe yerleştirip,
IMG_5446

Arka tarafından civata ile sıkarak ön yüzündeki conta ile sızdırmaz bir bağlantı elde ettim
IMG_5447

Silikon kocaman tüplerde satılıyor ama bize fazla lazım değil, bu yüzden plastik bir poşete bir miktar sıkıp, poşetin ucunu delerek istediğimiz kadar kullanabileceğimiz ve kalanını atabileceğimiz bir Silikon Tabancası yapıyoruz.
IMG_5430

Alttaki sera naylonuna silikon ile iç içe iki kapalı çerçeve çiziyor (donmasına gerek yok varlığı yetiyor) , içerisine b>yer silme bezi yerleştiriyoruz, bu bez vakumun kalıp boyunca yürümesini sağlıyor, aksi takdirde emiş deliğinin çevresi vakumlanınca vakum o bölgede kalabiliyor. Ben ayrıca kalıbın üstünü de komple bu malzeme ile kaplıyorum, böylece tüm yüzeyde düzgün ve eşit bir vakumlama oluşuyor, tabi kalıpla arasına asetat gibi epoxynin yapışmayacağı bir şey koymak şart.
IMG_5429

Gelelim sistemin çalışmasına.
Video Burada , ben çok beğendim, yorum sizin

Vakumun Sürdürülmesi

Vakumun sürdürülebilmesi çok önemli bir konu, yukarıda verdiğim sistemde eksik olan vakum sürdürme kabı bu sebepten gerekiyor.

Şöyle anlatayım;
Kalıplanmış malzemede esneme çok az olduğu için tam vakum ile normal hava basıncı arasında sadece 1-2 santimetreküp hava farkı var, üstelik hortumun içinde de bir hacim olduğu için bir türlü doğru vakumlama yapamıyoruz, üstelik 1 santimetreküp kaçak olsa herşey bitiyor.

Bu yüzden vakum sürdürme kabına ihtiyacımız var, ben camdan bir salça kavanozunu bu iş için sisteme ekledim, kavanozun kapağına aynı sistemle bir konnektör bağladım, bir T vasıtası ile emiş hattına bağladım.

Bu durumda vakum yaparken;
Kavanozun içindeki havayı da boşaltıyorsunuz,
Ancak kavanoz esnek olmadığı için hacmi kadar bir tampon emiş gücü oluşuyor,
500ml lik bir salça kavanozunun hacmi kadar ekstra vakum alanınız oluyor,
200-300 ml kaçak olana kadar da vakum kabul edilebilir aralıkta kalıyor.

Üstelik bu kavanozu doğrudan sisteme bağlayarak, epoxy karıştırdığınız plastik bardağı da içine koyarak epoxy de kalan kabarcıkları da vakumlayıp almakta kullanabiliyorsunuz

Kaçakları azaltmak için bağlantı noktalarını ve çekvalfleri çok hafif yağlamak ve vakumdan sonra hortumu ikiye katlayarak akışı kesip kaçak olabilecek tek yer olarak torba konektörünü ve vakum sürdürme kavanozunu bırakmak basit ve iyi bir çözüm, ayrıca bu sayede pompayı sistemden ayırıp başka işlerde de kullanabilirsiniz.

Bu arada sisteme bir de vakum saati ekledim (5YTL) ölçüm sonuçları inanılmaz, – 650 milimetre civa  değerini gördüm ama kavanoza güvenemediğimden üstüne çıkmadım. Hava basıncı 760 milimetre, yani  %85 gibi çok yüksek bir vakum değerine kolayca ulaşılabiliyor, bu da santimetrekareye 850 gram basınç demek.

Hiçbir izolasyon önlemi almadığım halde 1 saat sonunda vakum sadece %7 azaldı.

İşte vakum sürdürme kabı(kavanoz) eklenmiş sistemin son hali.

Son olarak vakum saatini kavanoza monte edip sabit hale getireceğim.
IMG_5451

Azcık da Eğlenelim!

Dayanamadım biraz eğlenip fotoğrafladım.

İşte Vakum altında ETİ – PUF

Önce
IMG_5458

Sonra
IMG_5457

Bu da videosu:

Vakum altında Eti Puf 🙂

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

14 thoughts on “Basit Vakum Pompası ve Vakum Kalıplama Çantası Yapımı”

 1. internet denen cöplükte ararken sizi buldum. bende bilgilerimi paylaşayım sizinle . bar basıncı -1 mutlak sıfır olarak kabul edile bilir. bunun karşılığı 750 mmhg 1000 mbar piyasada 200 ytl civarı satılan vakum pompaları bulabilirsiniz 999.5 mbar a kadar vakumlar bu vakuma kaba vakum denir. neyse bunlar teferruat şu adresten ceviri yapmak mümkün http://www.vacuum-guide.com/english/equipment/conversion_pascal_bar.htm bu sistemde -888 mbar üstünde vakum yapamazsınız. buda baya iyi bir vakum değeridir. maksimum vakum değeri -11 bar sanayi ortamında baya masraflıda olsa teknolojik olarak mümkün. cek valfleri kesinlikle zeytin yağı ile yağlamayın. kolanya ile de ıslata bilirsiniz uygun yağ bulamassanız. eski tip şekildeki kavanoz -960 görür kapaktan cortlar. kapagı desteklerseniz. -980 camdan cortlar. ben bildiğim kadarını paylaştım. arkadaşa teşekkür ediyorum çalışmasından ötürü.

 2. Melih bey anladığım kadarı ile sizde benim gibi biraz uçlarda yaşamayı seven aklına koyduğu projeyi yapan birisisiniz,
  Bütün projelerinizi inceledim çok güzelller,Bende internetten öğrendiğim RTV2 (silikon kalıplama sistemi) sistemi için vakum sistemi yapmayı düşünüyoordum ama sizin bu süper projeniz bana ilaç gibi geldi.Projelerinizin devamını bekliyorum, kolay gelsin.

 3. Bazı valflerin değişmediğini birkaç kişiden duydum, almadan önce bu konuda ufak bir kontrol yapmak en doğrusu sanırım. Valfleri tepki süresini kısa tutmak için sert yapıyorlar ancak bizim uygulamamızda yumşak olması gerekiyor bu yüzden sanırım hazır bulmamız zor.

 4. aldığım çek valflerin yaylarını değiştiremedim. merak ediyorum acaba zaten yumuşak yaylı olan valfler satılmazmı?

 5. Vakumun devamlılığını sağlamak için, bahsettiğim vakum sürdürme kabını(burada kavanoz) kullanıyoruz, kullandığınız sürdürme tankının hacmi arttıkça, gaz üreten veya kaçak yapan yerlerde vakumu sürdürme süreniz de uzar, tabi karşılığında vakum oluşturmak için içeriden boşaltmanız gerkeen hava miktarı da artar.

 6. Melih bey yaptığınız çalışmalar mükemmel. Ellerinize sağlık. benim size bir sorum olacak. Yaptığınız bu vakum pompasında sürekli olarak içeriden hava çekip bu havayı düzenli olarak dışarı atmak ve bu esnada basıncın değişmeden kalması mümkün mü? Mesela kap içerisine koyduğumuz madde yavaş yavaş gaz haline geçiyor olsun ve bu gazı dışarı atmak istiyoruz. belli bir basınç seviyesine kadar alabildiğimiz kadar dışarı alıyoruz fakat ondan sonraki kısmı nasıl dışarı atacağız. sizin gösterdiğiniz malzemeleri aldım. Bunların dışında istediğimi gerçekleştirmem için sisteme ne eklemek gerekli. yardımcı olabilirmisiniz.

 7. Pnömatik ekipman satıcısı tam da adındna anlaşılan şey demek, kendileri pnömatik ekipman satan satıcılardır ve sanayi bölgelerinde sıklıkla bulunurlar.
  Google’ı açıp “pnömatik malzeme satış” yazmanız kafi.

 8. ya bunu nerden temin etcez yani pnömatik ekipman satıcısıda nedemek onu anlayamadım yani bize şöyle bişey sole kardes tesisatcı veya doğal gaz cı gibi böle solersen anlarız heralde şimdiden teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *