Zaman Aralıklı Çekim İle Video Yapma

Zaman aralıklı (time lapse) çekim tekniği, fotoğraf makinasının deklanşörüne hazırlanan özel bir devre ile belirlenen aralıklar ile basılması ve bu sayede aynı mekanın bir çok resmini elde edilmesi olarak kısaca özetlenebilir. Bu teknikte makina sabit oalbileceği gibi belirli aralıklar ile hareket de edebilir.
Aşağıda 10 dakikada yapıp yazılımını hazırladığım bir elektronik deklanşör gürülüyor.

şu sıralar play online blackjack for real money makinayı hareket ettirecek bir dolly üstünde çalışmaktayım, maksat eğlence olsun diye de atölyemizde 1 saatimizi konu alan 300 fotoğraftan oluşan 20 saniyelik bir video hazırladım.

 

 

Vidoyu hazırlamak için Quicktime Pro yazılımı yeterli, çektiğiniz fotoğrafları bir klasöre atıp file menüsünden “open a photo squence” seçeneğini seçip  açılan pencereden ilk fotoğrafı seçiyorsunuz gerisini kendi hallediyor.

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

4 thoughts on “Zaman Aralıklı Çekim İle Video Yapma”

  1. Melih hocam güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık mikrodendetleyici programlamak için hangi dili kullanıyorsunuz acaba. İyi çalışmalar.

  2. Öneriniz için sağolun, Picasa opsiyonunu da en kısa zamanda deneyeceğim.
    Ay sonunda büyük ihtimal Hindistana gidiyorum, ora fırsat bulursam zaman aralıklı birşeyler çekip yayınlarım.

  3. quicktime yerine picase 3.0 ı da kullanabilirsiniz. fotoğraf indeksi oluşunca ilgili klasöre gidip üst kısımdan slayt şov oluştur sonrada zaman atlamalı 1/24 ile 1/30 kare saniye seçeneklerinden seçim yapılacak.

    CHKD denen canon compactlar için yazılan açık kaynak arabirim ile time lapse video lar çekiliebiliyor bu sayede.

    deneme çekimim:

Comments are closed.